10 Eylül 2019 12:20

Muş’ta HDP’li 7 meclis üyesi görevden alındı: Hedef rant anlayışını sürdürmek

Muş Belediyesinde HDP’li 7 meclis üyesi İçişleri Bakanlığının talimatıyla görevden alındı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İnanç YILDIZ
Diyarbakır

Muş Belediye Meclisinde, HDP’li 7 meclis üyesi İçişleri Bakanlığının talimatıyla görevden alındı. Konuya ilişkin açıklama yapan HDP Merkez Yöneticisi Salim Kaplan, HDP’nin belediye meclisindeki çoğunluğunun hedef alınarak rant anlayışının sürdürülmek istenmesi olduğunu ifade etti.

Görevden uzaklaştırılan HDP’li meclis üyeleri Kader Erol, Filiz Aydın, Ceyhan Aydemir, Suat Kalın, Mehmet Şakir Tuğrul, Musa Kaya ve Mehmet Demir’e ulaşan tebliğde herhangi bir gerekçeye yer verilmedi. Muş İl Genel Meclisi 26 HDP’li, 19 AKP’li, 2 MHP’li ve 1 CHP’li üyeden oluşuyordu.

20 HDP’Lİ MECLİS ÜYESİ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

HDP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan konuyla ilgili açıklama yaptı. Seçimlerden sonra kazandıkları 6 belediye başkanına KHK’li olduğu için mazbatalarının verilmediğini hatırlatan Kaplan, seçimden 4 ay sonra HDP’li 3 büyükşehir belediye eş başkanının yerine kayyum atandığını ve bu belediyelerde meclislerin fiilen feshedildiğini belirtti. Kaplan ayrıca bugüne kadar HDP’li 20 belediye meclis üyesinin de görevden uzaklaştırıldığını dile getirdi.

‘HDP’NİN ÇOĞUNLUĞUNA TAHAMMÜLSÜZLÜK’

Son olarak Muş İl Genel Meclisi’nden 7 HDP’linin görevden uzaklaştırıldığını belirten Kaplan, Muş Merkez ve Malazgirt Belediye Başkanlığı seçimlerinin ise hile ve hukuk dışı yöntemlerle kendilerinden alındığını iddia etti:

“İktidar HDP’nin kazandığı belediyeleri kayyım darbesi ile gasbederken, çoğunluğunu partimizin kazandığı belediye meclislerini ve il genel meclislerini de hedefleyerek, HDP’nin hiçbir yerel yönetim biriminde çoğunluk olmasına tahammül edemediğini göstermiştir. Amaç HDP’nin meclis çoğunluğunu yok ederek rant ve talan anlayışını devam ettirmek, seçmen iradesini gasbetmek ve yerel karar alma organlarından birisi olan meclisleri tamamen iktidarın güdümüne sokmak.”

‘HALKIMIZLA MÜCADELEYİ BÜYÜTECEĞİZ’

Demokrasi mücadelesinden geri adım atmayacaklarını dile getiren Kaplan, “AKP-MHP iktidarı, partimizin ve halkımızın en küçük kazanımını, en küçük örgütlülüğünü dahi imha etmek için gece gündüz kirli planlar yapmaktadır. Halkımızla birlikte, bu kirli hesaplara, planlara teslim olmayacağımızı, mücadelemizi büyüterek sürdüreceğimizi, örgütlülüğümüzü daha da güçlendireceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz” dedi.

HDP’NİN TÜM İTİRAZLARI REDDEDİLMİŞTİ

31 Mart’ta gerçekleştirilen yerel seçimlerde 48 bin 245 oyun kullandığı Muş’ta, AKP yüzde 34,76, HDP ise yüzde 33,59 oy almıştı. Aradaki fark 593 oy idi. HDP Muş Belediye Eş Başkan Adayı Sırrı Sakık ve HDP’nin, 2 bin 500’e yakın oyunun geçersiz sayıldığı gerekçesiyle YSK’ye yaptıkları tüm itirazlar reddedilmişti.

ÖNCEKİ HABER

Norveç’teki yerel seçimleri sol ve çevreci partiler kazandı, sağcılar geriledi

SONRAKİ HABER

Hapis cezası onanan Karayazı Belediye Eş Başkanı Melike Göksu gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa