09 Eylül 2019 23:52

Google'a ABD'nin 48 eyalet ve 2 bölgesinde antitröst soruşturması

ABD'de Alabama ve Kaliforniya dışındaki 50 eyalet ve bölgenin başsavcıları, Google hakkında antitröst soruşturması başlattı.

Google logosu

Paylaş

ABD'nin Alabama ve Kaliforniya haricindeki 50 eyalet ve bölgesinin başsavcıları, pazartesi günü yaptıkları açıklamayla Google hakkında antitröst soruşturması başlattıklarını duyurdu.

The Washington Post'un haberine göre Google'ın internette arama ve reklam alanlarını tüm yönleriyle domine ettiğini belirten Teksas Başsavcısı Ken Paxton, bunun bir dava değil sadece bir soruşturma olduğunu vurguladı. Pexton ayrıca soruşturmanın odak noktasının dijital reklamcılık alanı olduğunu ifade etti.

eMarketer verilerine göre Google, ABD'deki çevrimiçi reklamların yüzde 75'ine hükmediyor ve bu yılki reklam geliri 48 milyar doların üzerinde.

Paxton ile birlikte basın açıklamasında bulunan başsavcılardan biri olan Lousiana Başsavcısı Jeff Landry ise "Sanal pazarımız varoluşsal bir tehlikeyle karşı karşıya olduğu için buradayız" dedi.

Utah Başsavcısı Sean Reyes de Google'ın ticari uygulamalarıyla ilgili şikayetlerde "yaygınlık" olduğunu belirtti.

"Google, internette gezinirken her birimiz hakkında veri topluyor ve çevrimiçi davranışlarımızı izliyor" diyen Florida Cumhuriyet Başsavcısı Ashley Moody da, soruşturmanın başlangıçta bu bilgilerin toplanmasına odaklanacağını ve Google'ın tekelleşmek için kendisini çevrimiçi pazarın her seviyesine yerleştirip yerleştirmediğinin inceleneceğini ifade etti.

Google konuya ilişkin yetkililerle işbirliği yapacağı dışında bir açıklama yapmadı.

Daha önce Avrupa Birliği de Google'a, reklam hizmeti AdSense'de piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle 1,49 milyar avro para cezası vermişti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

İki kardeş serum takan hemşireye saldırdı, serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

Antep'de bulunan Sof Dağı’ndaki çevre yıkımına dikkat çektiler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa