10 Eylül 2019 18:30
Son Güncellenme Tarihi: 10 Eylül 2019 18:33

Tiyatro sanatçısı Dinçer Sümer toprağa verildi

Dün İzmir'de tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren tiyatro yazarı, yönetmeni, oyuncusu ve seslendirme sanatçısı Dinçer Sümer, toprağa verildi.

Fotoğraf: Yusuf Soykan Bal/AA

Paylaş

İzmir'de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden tiyatro oyun yazarı, yönetmeni, oyuncusu ve seslendirme sanatçısı Dinçer Sümer son yolculuğuna uğurlandı.

Dinçer için Konak Sahnesinde düzenlenen törene ailesinin yanı sıra arkadaşları, öğrencileri ve oyuncular Levent Üzümcü, Tomris Çetinel ve Mustafa Turan katıldı.

Alkışlar eşliğinde cenaze aracına konulan Sümer'in cenazesi, Hamdiye Camisi'nde kılanan cenaze namazının ardından Urla Zeytinalanı Mezarlığı'na defnedildi.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Sümer'in yaşamını yitirmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, Türk tiyatrosunun değerli ismi Sümer'in vefatından büyük üzüntü duyduklarını belirterek çok kıymetli bir rejisörü kaybettiklerini ifade etmişti. Kurt, "Kurumumuz emekli rejisörlerinden, eski edebi kurul üyemiz ve Türk tiyatromuzun değerli ismi Dinçer Sümer'in vefat haberini büyük teessürle öğrenmiş bulunuyorum. Kıymetli rejisörümüze Allah'tan rahmet niyaz ediyor, ailesine, sevenlerine ve sanat dünyamıza başsağlığı diliyorum" demişti.

DİNÇER SÜMER KİMDİR?

19 Mart 1938 tarihinde İzmir‘de dünyaya gelen Dinçer Sümer, Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü’nden mezun oldu. Öğrenim yıllarında gazetecilik yaptı. Bu sırada tiyatrolarda çalıştı, sinema filmlerinde rol aldı. Şiir ve radyo oyunlarıyla edebiyata girdi. Tiyatro üzerine Polonya, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde araştırmalar yaptı.

1953 yılında şiir, roman ve oyun yazıları yazmaya başladı. İlk şiirleri 1955’te Varlık dergisinde yayımlandı. Birçok şiiri Yeditepe, Dost, Türk Dili gibi dergilerde okuyucuyla sunuldu.

1960 yılında Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu ve yönetmen olarak çalışmaya başladı.

1961’de Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Tiyatro bölümünü bitirdi.

Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanlığı döneminde, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Danışmanlığı yaptı.

Devlet Tiyatroları Edebi Kurulu’nda ve Tiyatro Yazarlar Derneği yönetiminde görev aldı. Anadolu Üniversitesi’nde Sahne Sanatları üzerine öğretim görevlisi olarak çalıştı.

TRT, TOBAV, Abdi İpekçi Barış ve Dostluk, Sanat Kurumu ödüllerini kazandı.

Devlet Tiyatroları’ndan emekli olan Sümer, 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından “Devlet Sanatçısı” unvanına değer görüldü.

“Eski Fotoğraflar” adlı oyunu Necdet Uğurlu ve Jülide Övür’ün yönetmenliğinde 2008 yılında sinemaya aktarıldı.

Romanları:

  • “Bozuk Bir Şey”, 1977
  • “Bir  Düşmüydü O İzmir”, 1992

Oyunları:

  • 1994 “Toplu Oyunları 1, Eski Fotoğraflar / Gül Satardı Melek Hanım / Katip Çıkmazı / Maviydi Bisikletim”
  • 1996 “Aklımda Kalan Masallar”
  • 1996 “Bir Düş Müydü O İzmir”
  • 1997 “Toplu Oyunları 2, Gecenin Kulları / Memuroğlu Memur”
  • 2003 “Toplu Oyunları 3, Ali Ayşeyi Seviyo / Beni Dünya Kadar Sev”
  • 2008 “Toplu Oyunları 4, Sandalım Kıyıya Bağlı / Marion İle Memet”

(KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Hacettepe öğrencileri kayyumlardan rahatsız: Temsiliyet hakkımız elimizden alınıyor

SONRAKİ HABER

Milli halterci Şaziye Erdoğan dünya şampiyonu oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa