09 Eylül 2019 18:27

Tweet atma yumruk at!

Tes-İş Yatağan Şube Yöneticisi Kemal Özcan, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na sosyal medya paylaşımları nedeniyle verilen hapis cezasını yazdı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Kemal ÖZCAN
Tes-İş Yatağan Şube Yöneticisi

Bu ülke dün ifade özgürlüğü adına kara bir gün daha yaşadı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 7 yıl önce yapmış olduğu sosyal medya paylaşımları nedeniyle, 5 ayrı suçlamadan 17 yıla kadar hapis istemiyle yargılandı.

Kaftancıoğlu’na isnat edilen terör propagandası yaptı iddiasının kaynağı, attığı “‘İnsanlık tarihi kadın ile başlar. İnsanlık kadına yapılanlarla kaybeder’ demiş Sakine Cansız. Ve insanlık yine kaybetti” yazılı tweet.

Paris’te Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in öldürülmesinin ardından, o dönem Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı olan Bülent Arınç şöyle konuşmuştu: “Üç kadının böylesine sorgusuz sualsiz başlarına ateş edilerek öldürülmesi, kimlikleri kişilikleri üzerlerine atılan suç ne olursa olsun tasvip edilecek bir şey değil. Bir insanın hayatına bu şekilde son vermek çok vahşice. Kötü bir olay, üzüntü duyduk. Niçin öldürüldüklerine dair herhangi bir bilgimiz yok. Fransa’da üç kadının öldürülmesi olayını telin ediyorum.”

Peki üzüntü duyarak olayı telin eden Bülent Arınç hakkında dava açıldı mı? Hayır!

Çünkü iktidar mensupları düşüncelerini istedikleri gibi ifade etmekte özgür. Muhalifsen nefes almak yasak!

Zaten İstanbul kaybedilmeseydi böyle bir dava açılmazdı.

Siz istediğiniz kadar oy alın, isterseniz tulum çıkarın, sizin geçmişinizi deşip çok rahat al aşağı edebilirler. Çünkü Türkiye’de hukuk bitmiştir. Metin Feyzioğlu’na yargı reformuyla birlikte aldığı yeşil pasaportuyla mutluluklar diliyorum.

Dönelim mahkemeye ve verdiği karara...

Terör propagandası yapmak: 1 yıl 6 ay.

Kamu görevlisine hakaret: 1 yıl 6 ay 20 gün.

Cumhurbaşkanına hakaret: 2 yıl 4 ay.

Devleti aşağılama: 1 yıl 8 ay.

Halkı kin ve düşmanlığa tahrik: 2 yıl 8 ay.

Toplam 9 yıl 8 ay 20 gün.

Mahkeme başkanı bildik isim. Hani şu Selahattin Demirtaş’a 4 yıl 8 ay ceza veren; Soma davasının Avukatı ÇHD Başkanı Selçuk Kozağaçlı’yı 11 yıl 3 aya mahkum eden hakim. Sırrı Süreya Önder’i yargıladı, mahkum etti. Sözcü gazetesi davasının da hakimi. İşte bu hakim Canan Kaftancıoğlu’na 9 yıl 8 ay 20 gün ceza verdi.

Böyle bir tesadüf olabilir mi?

Kılıçdaroğlu’nu yumruklayanlar elini kolunu sallayarak dolaşsın, 7 yıl önceki paylaşımdan hapis yatılsın.

Hakaret etmediği, şiddet içermediği sürece hiçbir kişi düşüncesinden ötürü cezalandırılmamalıdır. Bu ülkede aleni şekilde Atatürk’e hakaret edenlere soruşturma dahi açılmıyor. Şiddet uygulayanlar ceza almıyor. Eşini bıçaklayanlar serbest bırakılıyor ama bir siyasetçi attığı tweet nedeniyle 9 yıl 8 ay hapis yatacak. Bunu kimseye anlatamazsınız.

Adam AKP Genel Başkanı olarak sana istediğini söyleyebiliyor, ancak sen ona cevap verdiğinde cumhurbaşkanına hakaret etmiş oluyorsun.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Fransız Filozof Voltaire’den de alıntı yaparak “Düşüncelerine katılmıyorum. Ama senin düşüncelerini savunma hakkını sonuna kadar savunurum. Yasama-yürütme-yargının güçler ayrılığını koruyamazsak, aynı bugünkü gibi hukuk siyasetin sopası olur. Ama o sopayı tutanlar unutmasın ki; gün gelir hukuk herkese lazım olur’ demiş.

İnsanlar yazdıkları, söyledikleri şeyler için ceza alıyorsa, demokrasiden bahsedilemez. Hukuk iktidarın sopası, mahkeme de kadıya mülk olmuş. Adalet saraylarında kimin istekleri yerine getiriliyor belli. Adli yıl açılışını sarayda yaparsan olacağı bu!

Canan Kaftancıoğlu’na bu suçlardan 9 yıl 8 ay ceza verilebiliyorsa, bu ülkenin yarısına istedikleri an aynı cezayı verebileceklerini bilmemiz lazım.

Ben o yarının içinde değilim diye düşünüyorsanız fark ettiğinizde iş işten geçmiş olacak.

Bir insan 7 yıl önce attığı tweet yüzünden hapis cezası alıyorsa, hem de hemen İstanbul seçimleri sonrasında alıyorsa bu karar siyasidir.

Nerede yaşarsak yaşayalım, insanların görüşleri yüzünden hapse düşmesi veya saldırıya uğramasını hak etmez, etmemeli. Hukuk olmayan bir ülkede demokrasi de olmaz, insan hakları da olmaz, özgürlük de olmaz!

Ama burada hukuk yok sayılmıştır. Hapsedilmeye çalışılan Canan Kaftancıoğlu üzerinden tüm Türkiye muhalefetidir. Artık eskisi gibi sosyal bir hukuk devletinde mücadele edilmiyor.

Her alanda tek adam rejimine karşı direniliyor.

Hoş kalın, inançla ve dirençle kalın!

ÖNCEKİ HABER

Bülent Arınç: Ahmet Türk'ün terörle alakası yoktur

SONRAKİ HABER

Hatay'da 25 farklı noktada orman yangını çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa