09 Eylül 2019 17:09

Bülent Arınç: Ahmet Türk'ün terörle alakası yoktur

Bülent Arınç, katıldığı TV programında Canan Kaftancıoğlu'na verilen ceza için "İfade özgürlüğüne saygı duymalıyız" dedi. Arınç ayırıca Ahmet Türk için "Terörle alakası yoktur" ifadesini kullandı.

Fotoğraf: Chatham House / Wikimedia Commons

Paylaş

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, Habertürk canlı yayınına konuk oldu. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen hapis cezasıyla ilgili soruya yanıt veren Arınç, "Attığı mesajların hiçbirisine katılmıyorum ama ifade özgürlüğüne saygı duymalıyız, tahammül etmek zorundayız" dedi. Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyum atanmasına değinen Arınç, "Ahmet Türk'ü tanıyorum ve ona saygı duyuyorum. Ahmet Türk'ün terörle alakası yoktur. Barış olsun isteyen biridir" dedi. Arınç ayrıca yeni parti kurulması sürecine ilişkin "Bunlar temiz insanlardır ama siyaseten yanlış yapıyorlar. Onları bu yanlıştan vazgeçirmek için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Bu yanlış ortaya çıktığı zaman kendileri çok daha fazla zarar görecek" dedi.

"DEVLET ADAM ÖLDÜRMEZ, GETİRİR MAHKEMEYE VERİR"

Habertürk'teki programda Sakine Cansız'ların öldürülmesiyle ilgili daha önceki sözlerinin arkasında olduğunu söyleyen Arınç "Devlet adam öldürmez. Devlet yakalar alır getirir mahkemeye verir. Susturucuyla adam öldürmez" dedi.

"TAHAMMÜL ETMEK ZORUNDAYIZ"

Kaftancıoğlu'nu sevmediğini, beğenmediğini ve yazdıklarına katılmadığını belirten Bülent Arınç, "Ben bir hukukçuyum, bu mesajlar toplumu infiale sürükleyecek olsa 2013'te bir soruşturma açardı savcılarımız. Ama üzerinden 6 yıl geçtikten sonra dava açılıp hemen 2-3 celsede karar veriliyorsa buna nasıl bakmak lazım?" ifadelerini kullandı.

Arınç, "Verilen kararın iyi ya da kötü olduğunu söylemekten uzağım. Kaftancıoğlu'nu sevmiyor olabiliriz. Seçimi kazandı bir kahraman haline getirdiler. Attığı mesajların hiçbirisine katılmıyorum ama ifade özgürlüğüne saygı duymalıyız, tahammül etmek zorundayız" dedi.

"AHMET TÜRK'Ü TANIYORUM VE ONA SAYGI DUYUYORUM"

Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyum atanmasına değinen Arınç, kayyum kararlarının yasal olduğunu söyledi.

Arınç şu ifadeleri kullandı:

"Ben sadece Ahmet Türk'ü tanıyorum ve ona saygı duyuyorum. Ahmet Türk'ün benim üzerimdeki hakkı şudur. Bu kişinin terörle alakası yoktur. Ahmet Türk'ün terörle alakası yoktur. Barış olsun isteyen biridir."

ALİ BABACAN VE AHMET DAVUTOĞLU SİYASETİ YANLIŞ YAPIYOR

Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın siyasi hamlelerine değinen Arınç, şunları söyledi:

"Ali Babacan, bizim en gencimizdi. Gülümsemesi en güzel arkadaşımızdır. En akıllımızdı, en başarılımızdı. Tertemiz bir insandı. Ahmet Davutoğlu'nu danışmanlığı döneminden tanıyorum. Yaklaşık 1,5 yıl Başbakan Yardımcılığını yaptım. Hemen hemen 60'lı yıllarda, ilahiyat fakültesinde başörtüsü mücadelesini tek başına veren Hatice Babacan, Ali Babacan'ın halasıdır. Biz Ali Babacan'dan önce halasını tanımıştık. Ben onlara birilerinin yaptığı gibi hain sıfatını kesinlikle yakıştıramam. Belki bu sözü gelişigüzel kullananların kendileri o sıfata daha laiktir. Bunlar temiz insanlardır. Ama siyaseten yanlış yapıyorlar. Onları bu yanlıştan vazgeçirmek için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Bu yanlış ortaya çıktığı zaman kendileri çok daha fazla zarar görecek."

İL BAŞKANLARIMIZI, İLÇE BAŞKANLARIMIZI ARAYIP "BİZİMLE BERABER MİSİNİZ" DİYE SORUYORLARMIŞ

AKP'deki ihraçlara ilişkin de açıklama yapan Arınç, şunları söyledi:

"Diyelim ki 2 parti de kurulacak gibi. Onları parti kurmaya götürecek hareket bizden gelmemeli. Biz kucaklayıcı olmalıyız. Her şeyi yaptık ama yine de parti kuracaklar; o zaman ne halleri varsa görsünler deriz. Çünkü ben bunların kötülenmesini ve kötü sıfatlarla nitelendirilmesini sevmiyorum, doğru bulmuyorum. Arkadaşlarımızın talepleri bazı konularda karşılanmamış olabilir. Aradaki bazı olaylar, bir araya gelmeyi engelliyor olabilir. Bir partinin bütünlüğü söz konusu. İhraçlar nereden çıktı diye sorduğumuzda; Sayın Davutoğlu ve yanındaki arkadaşlar, bizim şu andaki il başkanlarımızı, ilçe başkanlarımızı sık sık arayarak 'Bizimle beraber misiniz' diye soruyorlarmış. Çok yanlış bir şey. Bunu duyduktan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın 'Demek artık yol ayrımındayız, bu arkadaşlarla ilgili bir disiplin işlemi yapılsın' dediğini duydum. AK Partinin tabanı, Tayyip Erdoğan'a ve onunla birlikte olanları sever. Karşı olanları sevmez. Yanıma gelen 10 insanın 9'u, Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte olduğunuz için size teşekkür ediyoruz dedi. İktidar olacağız diyorlarsa bu milyonda bir ihtimaldir. Biz yüzde 3-5 alacağız diyorlarsa, bunu alacakları yer AK Parti tabanıdır. AK Parti'den yüzde 1 bile alsalar, bu bizim için büyük bir eksikliktir. Senin yüzde 1'in bana çok fazla gelir. " (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Asitli saldırıya uğrayan Berfin Özek: En üst hadden cezalandırılmasını istiyorum

SONRAKİ HABER

Tweet atma yumruk at!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...