09 Eylül 2019 15:57

Putin Moskova’da güç kaybetti

Rusya’da pazar gün yapılan yerel seçimlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın adaylar sandıktan oy kaybıyla çıktı.

Fotoğraf: The Presidential Press and Information Office / Wikimedia Commons

Paylaş

Rusya Federasyonu’nda pazar günü yapılan yerel seçimlerde oyların tamamına yakını sayıldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın adayların Moskova’da büyük kayıplar yaşadığı belirtiliyor. DW’nin Rus medyasından aktardığı habere göre, oyların önemli bir kısmı bağımsız, komünist ve liberal adaylara gitti. İktidar partisi Birleşik Rusya, buna göre Moskova Belediye Meclisindeki koltuklarının yaklaşık üçte birini kaybetti. Basına yansıyan haberlere göre, meclisteki 45 koltuğun 20’si muhalefete gitti. Şu ana kadar 45 koltuktan 38’inde Putin yanlısı isimler bulunuyordu.

MUHALEFETTEN "STRATEJİK OY" ÇAĞRISI GELMİŞTİ

Muhalefet Lideri Aleksey Navalni, seçimlerden önce Moskovalılara stratejik oy verme çağrısı yapmıştı. Navalni seçmenden, oylarını Putin adayları karşısında en fazla şansı olan adaya vermelerini istemişti.

Rusya'da yerel seçimlerin Putin için bir test niteliği taşıdığı kaydediliyordu. Birleşik Rusya partisine verilen destek oranı, seçimler öncesinde azalmıştı. Muhalif adayların seçimlere katılmasına izin verilmemesinin ardından Moskova sokakları haftalar boyunca protesto gösterilerine ev sahipliği yapmıştı. Eylemlerde yüzlerce kişi gözaltına alınmıştı.

Rusya’da pazar günü, belediye başkan ve meclislerinin yanı sıra 16 bölgesel vali ve 13 bölgenin parlamento seçimleri de yapıldı. Ülkenin iki doğu bölgesinde Kremlin yanlısı adayların başarı oranını artırdığı görülüyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Bursa Adliyesi, inşaat bitmeden açıldı: Amaç hizmet değil rant

SONRAKİ HABER

Sudan'da 3 Haziran katliamıyla ilgili komisyon kurulacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa