09 Eylül 2019 15:59

Bursa Adliyesi, inşaat bitmeden açıldı: Amaç hizmet değil rant

2 Eylül'de kentteki pek çok mahkemenin taşındığı Bursa Bölge Adliye Mahkemesi binasında inşaat henüz bitmemiş. Yurttaşlar, adliye personeli ve avukatlar her gün mağdur oluyor.

Kaynak: Orhan Sarıbal

Paylaş

Bursa Bölge Adliye Mahkemesi binası inşaatı tam olarak tamamlanmadan kullanıma açıldı. CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Binada asansörler çalışmıyor, elektrik, telefon bağlantıları yok. Avukatlar bile saatlerce duruşma salonu arıyor. Amaç hizmet değil de rant olunca sonuç da bu oluyor” dedi.

Bursa Bölge Adliye Mahkeme binası açıldı. 6 Mayıs 2016 tarihinde 83 dönümlük bir alanda temeli atılan binaya 2 Eylül tarihinde bölge adliye mahkemesi, sulh hukuk mahkemesi, asliye hukuk mahkemesi, ticaret mahkemesi, iş mahkemesi, aile mahkemesi, icra mahkemesi taşındı.

İNŞAAT SÜRMESİNE RAĞMEN BİNA HİZMETE GİRDİ

Adliye binası hizmete girdi ancak inşaat bitmedi. Binada bir yandan davalar görülürken bir yandan da eksiklikler giderilmeye çalışılıyor. Konu ile ilgili bir açıklamada bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, "Her şey göz boyamaya dönük. Daha önce ‘adli yılda açacağız’ dedikleri için binayı apar topar açtılar ama inşaatı tamamlanmış değil” dedi. Adliye binasının içinde ve dışında inşaatın sürdüğünü kaydeden Sarıbal, şunları söyledi:

“Elektrik ve telefon bağlantıları kurulmamış. 17 katlı binada asansörlerin kontrolleri bitmediği için teslim edilmemiş. Avukatlar bile duruşma salonlarını 1 saatte zor buluyor. Bir de vatandaşların halini düşünün. Duruşmalar inşaat gürültüleri arasında sürüyor. Hem vatandaş hem personel hem de avukatlar oldukça mağdur durumda. Amaç hizmet değil de bir an önce göz boyamak olunca, rant olunca sonuç da bu oluyor. İnşaatı bitmemiş binayı açtılar. Bütün mahkemeleri buraya taşıdılar. Adliyede çalışan ve işi olan binlerce insan her gün mağdur ediliyor. Bu mağduriyetin daha ne kadar süreceği ise belli değil.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ürdün’de öğretmenler zam talebiyle süresiz greve çıktı

SONRAKİ HABER

Putin Moskova’da güç kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...