09 Eylül 2019 14:37

İngiltere: Türkiye insan hakları ihlallerinde 'öncelikli' ülke ilan edilsin

İngiltere, Türkiye'yi insan hakları ihlalleri konusunda uyarılması gereken ülkeler arasında tanımladı.

1 Mayıs 2019 / Bakırköy - İstanbul | Fotoğraf: Özcan Yaman/Evrensel

Paylaş

İngiltere Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi, Türkiye’deki basın özgürlüğü ihlallerine de değindiği küresel basın özgürlüğü raporunu yayınladı. DW Türkçe’de yer alan habere göre komite Türkiye’yi insan hakları ihlallerini kamuoyu önünde eleştirilmesi gereken öncelikli ülke olarak tanımladı.

Komite, Türkiye’deki basın özgürlüğü ihlallerini sıraladığı raporda, “Türkiye’de medya özgürlüğü bakımından ciddi azalma oldu. Bize (bu rapor için) oradan yazan gazeteciler, isimlerinin ya da görüşlerinin yayımlanması hâlinde misilleme yapılmasından oldukça korkuyordu” ifadesini kullanan komite,İngiltere Dışişleri Bakanlığını, Türkiye’yi “insan hakları konusunda öncelikli görülmesi gereken ülke” ilan etmeye çağırdı. Raporda ayrıca, Dışişleri Bakanlığının Türkiye’deki ihlalleri “kamuoyu önünde ciddi şekilde eleştirmesi gerektiği” ifade edildi.

TÜRKİYE’DE ŞU AN 136 GAZETECİ HAPİSTE

Hapis cezasının gazetecilere yönelik en önemli tehditlerden biri olduğunu belirten komite, Avusturya merkezli Uluslararası Basın Enstitüsü’nün (IPI) verilerine göre Türkiye’de şu an 136 gazetecinin hapiste olmasının İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından göz önünde bulundurulması gerektiğini vurguladı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler’in verdiği bilgiye göre Ağustos 2019 itibarıyla dünya genelinde ise “toplam 399 gazeteci, vatandaş gazeteci ve medya çalışanının” hapiste olduğunu aktaran komite, cezaevindeki bu kişilerin yaklaşık yarısının Türkiye, Çin, Mısır, İran ve Suudi Arabistan’da olduğunu ifade etti.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Ekim 2018’de, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğü olayın da etkisiyle bir basın özgürlüğü kampanyası başlatmıştı. İngiltere Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’nin bugün yayımladığı rapor da bakanlığın bu kampanya doğrultusunda şu ana kadar attığı adımların değerlendirilmesi amacıyla hazırlandı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Aydın’da okullara "AKP’li vekillerin mesajını okuyun" talimatı 

SONRAKİ HABER

İhraç edilen öğretmenler öğrencilerine kavuşmak istiyor 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...