08 Eylül 2019 21:13

FETÖ'nün 'Türkiye İmamı' olduğu iddia edilen kişi tutuklandı

FETÖ'nün Türkiye imamı olduğu iddia edilen Mesut Y. ve 'bölge sorumlusu' olduğu iddia edilen eşi Gülseren Y. tutuklandı.

Arşiv | Fotoğraf: BMN Network/Flickr (CC BY-2.0)

Paylaş

FETÖ'nün Türkiye imamı olduğu iddia edilen Mesut Y. ve 'bölge sorumlusu abla' olduğu iddia edilen eşi Gülseren Y. çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

FETÖ yöneticiliği ve üyeliği suçlarından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Mesut Y. ve eşi Gülseren Y. polis tarafından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nda işlemleri yapılan şüphelilerden Mesut Y.'nin "Örgüt içerisinde Marmara Bölgesi Sorumlusu ve daha sonra Türkiye İmamı olarak görev aldığı" ve şüpheli Gülseren Y'nin ise "bölge sorumlusu abla" olarak görev aldığı yönünde haklarında itirafçı beyanları bulunduğu iddia edildi. Savcılık, her iki şüpheliyi "ByLock kullanıcısı olmaları, gaybubet evinde sahte kimlikle yakalanmaları, haklarında uzun süredir yakalama emri bulunması ve kaçma ihtimallerinin bulunması" nedeniyle tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk etti.  

SUÇLAMALARI REDDETTİLER

İstanbul Nöbetçi 10. Sulh Ceza Hakimliği'nce sorguları yapılan şüpheliler Mesut Y. ve Gülseren Y. FETÖ'ye üye olmadıklarını, ByLock kullanmadıklarını ve haklarında yakalama kararı bulunduğunu bilmediklerini öne sürerek tahliyelerini talep ettiler.

TUTUKLANDILAR

Mahkeme, haklarındaki itirafçı beyanları, Bankasya hesap artırımına ait tespitler, FETÖ'nün firari şüphelilerinin kullandığı bilinen gaybubet evlerinde yakalanmış olmaları, sahte kimlikle yakalanmış olmalarını ve kaçma ihtimalleri dikkate alarak şüpheli Mesut Y'nin "Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme" suçundan, şüpheli Gülseren Y'nin ise "Silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan tutuklanmasına karar verdi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Yahyakaptan Mahallesi halkı: Bu alanı korumak istiyoruz

SONRAKİ HABER

CHP'li Bakan'dan Bilgi Edinme Kanunu'nda değişiklik talep etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa