08 Eylül 2019 18:18
Son Güncellenme Tarihi: 08 Eylül 2019 22:19

ABD Taliban’la görüşmeleri durdurdu, Taliban tehdit etti

ABD, bir askerin hayatını kaybettiği Kabil’deki saldırı nedeniyle Taliban’la görüşmeleri durdurdu. Taliban "Amerikalılar herkesten çok daha fazla acı çekecek" tehdidinde bulundu.

Fotoğraf: Beyaz Saray

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, bir ABD askerinin de öldüğü Kabil’deki saldırı nedeniyle Taliban’la devam eden barış görüşmelerini durdurduğunu ve Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve bazı Taliban liderleri ile Camp David’de yapılması planlanan gizli görüşmelerin iptal edildiğini açıkladı. Taliban, Trump'ın açıklamasına "Görüşmelerin sonlandırılması nedeniyle Amerikalılar herkesten çok daha fazla acı çekecek" tehdidinde bulundu.

TWITTER’DAN DUYURDU

Trump, Twitter hesabından, Taliban’la devam eden müzakerelerin askıya alındığını duyurdu.

Trump, “Önemli bazı Taliban liderleri ve Afganistan Cumhurbaşkanı, bu pazar günü ayrı ayrı Camp David’e geleceklerdi. Onlar bu gece ABD’ye geliyorlardı. Fakat maalesef, yanlış bir koz elde etmek amacıyla onlar (Taliban), Kabil’de 11 kişinin ve bizim de büyük bir askerimizin hayatına mal olan saldırıyı üstlendiler. Derhal bu görüşmeyi iptal ettim ve barış görüşmelerini durdurdum” ifadelerini kullandı.

Trump, kendi pozisyonunu güçlendirmek için bu tür saldırıların işe yaramayacağını ve Taliban’ın bu saldırıyla avantajını kaybettiğini kaydederek, “Bu çok önemli barış görüşmeleri boyunca eğer bir ateşkeste mutabık olmayıp 12 masum insanı da öldürüyorlarsa, demek ki anlamlı bir anlaşma için müzakere gücüne muhtemelen sahip değiller. Daha kaç on yıllarca savaşmaya istekliler?” değerlendirmesini yaptı.

KABİL’DE SALDIRI OLMUŞTU

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani’nin ABD ile Taliban arasında yürütülen müzakere sürecini görüşmek üzere ABD’ye yapacağı ziyareti ertelediği, önceki gün Amerikan basınına yansımıştı. Geçen hafta 9’uncu barış görüşmesini tamamlayan ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, anlaşma metnini Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile paylaşmıştı.

Öte yandan Halilzad, Kabil’de özel bir televizyon kanalına verdiği demeçte, Taliban ile aylar süren görüşmelerin ardından bir taslak anlaşmaya varıldığını, ABD’nin ülkedeki 5 üssünü 135 gün içinde kapatarak 5 bin askerini çekeceğini açıklamıştı. Afganistan’ın başkenti Kabil’de geçen hafta diplomatik misyonların bulunduğu semtin yakınında bomba yüklü minibüsle düzenlenen saldırıda, NATO bünyesinde görevli 2 asker de dahil en az 10 kişinin öldüğü bildirilmişti.

AFGANİSTAN’DAN AÇIKLAMA

Barış görüşmelerinin Trump tarafından iptal edilmesinin ardından, Afganistan Cumhurbaşkanlığı’ndan açıklama geldi. Açıklamada, “Afganistan halkı ve hükümeti onurlu ve istikrarlı bir barış sürecinin yanında ve ülkede barışı sağlamak için her türlü çabayı göstermeyi taahhüt ediyor. Ancak hükümet, Taliban’ın Afganistan’a yönelik şiddeti artırma konusundaki ciddiyetini devam eden barış müzakerelerinin önündeki en büyük engel olarak görüyor. Taliban, Afganların öldürülmesini durdurduğunda, kapsamlı bir ateşkes başlattığında ve Afgan hükümeti ile doğrudan müzakerelere girdiğinde gerçek barışın mümkün olduğunu sürekli olarak vurguladık. Afganistan hükümeti müttefiklerinin ağır çabalarını övüyor ve ülkede onurlu ve kalıcı barışı sağlamak için Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ortaklarla birlikte çalışmayı taahhüt ediyor” ifadeleri kullanıldı.

TALİBAN: AMERİKALILAR HERKESTEN ÇOK DAHA FAZLA ACI ÇEKECEK

Taliban ise Trump'ın barış görüşmelerini sonlandırdığını açıklamasının ardından ABD halkını tehdit etti. Örgütün açıklamasında, "Görüşmelerin sonlandırılması nedeniyle Amerikalılar herkesten çok daha fazla acı çekecek" ifadesi yer aldı.

Taliban ile Afganistan hükümetinin barış görüşmelerine başlamak için 23 Eylül tarihini belirlediğini söyleyen Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid, "ABD'nin bu kararı en çok onları olumsuz yönde etkileyecektir. Onun itibarı zedelenmiştir. Barış karşıtı duruşunu daha da açığa çıkararak artan oranda can kaybı ve maddi kayıpların yanı sıra siyasi etkileşim söz konusu olduğunda Amerika'nın faaliyetlerini de etkileyecektir" dedi.

Açıklamada ayrıca "Anlaşma imzalanmadan önceki saldırıya tepki göstermek tahammül ya da tecrübe anlamına gelmiyor. Dolayısıyla büyük cihadımıza devam edeceğiz." denildi.

Taliban açıklamasında, "Savaş yerine siyasi uzlaşı tercih edildiğinde, müzakereleri sonuna kadar devam ettirmeyi taahhüt ediyoruz." ifadeleri de yer aldı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

HDP Diyarbakır il ve ilçe örgütü yöneticileri hakkında soruşturma başlatıldı

SONRAKİ HABER

Kızıltepe JİTEM Davası’nda sona doğru: Yine zamanaşımı ve beraat istemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...