08 Eylül 2019 12:41

Üniversite öğrencisi Baran Barış Korkmaz’a verilen 59 yıl ceza onandı

İstinaf mahkemesi, üniversite öğrencisi Baran Barış Korkmaz'a verilen 59 yıl hapis cezasını onadı. Korkmaz hakkında soruşturmayı yürüten yüzbaşı ve emniyet müdürü ise "FETÖ"den tutuklu.

Baran Barış Korkmaz

Paylaş

Dersim’in Pertek ilçesinde tutuklanan üniversite öğrencisi Baran Barış Korkmaz’a verilen 59 yıllık ceza Erzurum İstinaf Mahkemesi tarafından onandı. Korkmaz’ın tutuklanması ve ceza almasına neden olan Elazığ istihbaratındaki yüzbaşı ile Pertek İlçe Emniyet Müdürü, şuan “Gülen Cemaati soruşturması” kapsamında tutuklu bulunmasına rağmen 59 yıl ceza alan Korkmaz, yaklaşık 3 yıldır Elazığ 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuluyor. 

AV. ÖZDEMİR: OLMAYAN EYLEMDEN CEZA 

Korkmaz’ın avukatı Mehdi Özdemir, Yargıtay’a başvurarak itiraz etti. Özdemir, mahkemenin kararının yanlış ve hatalı olduğunu söyleyerek, “Çok ağır bir cezadır. Ortada bir eylem ve zarar gören kimse olmazken müvekkilim olmamış bir eylemden dolayı ‘Kasten adam öldürme” ve mahkeme tarafından çürütülmüş deliller üzerine ceza aldı. Bu karar aynı zamanda Türkiye’de bir ilk. Çünkü olmayan bir eylem üzerinden müvekkilim ceza alıyor. Yargıtay umarım bu hatalı karardan vazgeçer ve müvekkilin tahliyesine karar verir” diye konuştu.   

NE OLMUŞTU?

27 yaşında olan Baran Barış Korkmaz, üç yıl önce Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü son sınıf öğrencisiyken, Dersim'in Pertek ilçesinde ailesini ziyarete geldi. Gelir gelmez polisler tarafından kimsenin kalmadığı komşuların bahçesine baskın düzenlendi. Bahçede bulunan bir adet tüpün “bomba hazırlığı için getirildiği” ihbarı üzerine Baran Barış Korkmaz gözaltına alındı. Korkmaz, çıkarıldığı mahkemece “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı. 2 buçuk yıl süren yargılama sonucu Korkmaz’a, mahkemede eşkalini dahi veremeyen gizli tanığın ifadesiyle 59 yıl hapis cezası verildi. Korkmaz’ın tutuklanması ve ceza almasına neden olan Elazığ istihbaratındaki yüzbaşı ile Pertek İlçe Emniyet Müdürü ise şuan “FETÖ" soruşturması kapsamında tutuklu.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

HDP'den çocukları kaybolan ailelerle ilgili Meclis'te ortak heyet oluşturma çağrısı

SONRAKİ HABER

Gebze'de işçi ve emekçiler, Evrensel okurlarının etkinliğinde buluştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...