08 Eylül 2019 10:32

Çocukların yüksek gerilimle tehlikeli dansı, direğe salıncak kurdular

Yakutiye ilçesinde park yapılmayan Şehitler Mahallesi'nde çocuklar, yüksek gerilim hattı direğine salıncak kurdu.

Fotoğraf: Zafer Kumru/DHA

Paylaş

Erzurum merkez Yakutiye ilçesinde kentsel dönüşüm uygulanan, ancak park yapılmayan Şehitler Mahallesi'nde çocuklar, yüksek gerilim hattı direğine salıncak kurdu.

DHA'nın haberine göre, Merkez Yakutiye ilçesi Şehitler Mahallesi'nde uygulanan kentsel dönüşüm sonrası gecekondular yıkılarak yerlerine apartmanlar inşa edildi. Ancak park ya da sosyal donatı alanları yapılmadı. Oyun alanları kısıtlı olan mahallede çocuklar, yüksek gerilim hattı direğine salıncak kurdu. Yüksek gerilim kablolarını taşıyan direkte tehlikeye aldırış etmeden salıncakta sallanan çocuklar, yetkililerden park yapmasını istedi.

Mahallede park olmadığı için çocukların yüksek gerilim hattı direğine salıncak kurduğunu söyleyen Yavuz Coşkun, "Çocuklar yağmurlu günlerde bile buraya salıncak kuruyorlar. Herhangi bir önlem yok. İlgililere kaç kez park kurulsun diye talebimiz oldu. Çocukları engelleyemiyoruz, tedirgin oluyoruz. Çocuklarımızın can güvenliğinden kaygı duyuyoruz" dedi.

Çocuklarını oyun oynamak için dışarı bırakmadığını ifade eden Ahmet Özhan ise "Mahallede dışarı çıkan çocuklar toz- toprak içinde oynuyor. Kaç kez mahallemize bir park yapılmasını istedik ama bir çözüm bulunamadı. Artık sesimizin duyulmasını istiyoruz" diye konuştu.

YÜKSEK GERİLİM HATTININ RİSKLERİ

Yüksek gerilim hattına yaklaşmak gerek elektrik çarpması gerekse yarattığı manyetik alanın zararlı nedeniyle insan sağlığı ve can güvenliği açısından önemli riskler doğuruyor. Özellikle havadaki nem oranının yüksek olduğu günlerde, insana ya da hayvanlara akım sıçraması nedeniyle çok sayıda ölümlü vaka kayıtlara geçmiş durumda.

TEİSAŞ'ın İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği'ne göre yüksek gerilim yakınında yapılacak çalışmalarda nakil hattına 5 metreden daha fazla yakınlaşılmaması öneriliyor. Tüm bu veriler ortadayken çocukların yüksek gerilim direğine salıncak kurması, hatta oynayacakları oyunlarda direğe tırmanarak nakil hattına yaklaşmaları ölümle sonuçlanabilecek akıma kapılmalara neden olabilir. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

TSK ve ABD, Fırat'ın doğusunda ilk müşterek kara devriyesini tamamladı

SONRAKİ HABER

Antalya Valisi, akustiğini merak ettiği 30 milyon yıllık mağarada ezan okuttu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...