08 Eylül 2019 08:22

76. Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan Joker'in oldu

İtalya'da bu yıl 76'ncısı düzenlenen Venedik Film Festivali'nde "Altın Aslan" ödülü, Todd Phillips'in yönettiği "Joker" filminin oldu .

Joker filmiyle Altın Aslan ödülünü alan yönetmen Todd Phillips. | Kaynak: AA

Paylaş

İtalya'nın Venedik kentinde Lido Yarımadası'nda yapılan dünyanın en eski film festivali, ödül töreniyle son buldu.
Bu yıl 76'ncısı düzenlenen Venedik Film Festivali'nin büyük ödülü "Altın Aslan", ABD'li yönetmen Todd Phillips'in çektiği "Joker" filmine verildi.

Festivalde en iyi yönetmene verilen "Gümüş Aslan" ödülünü ise "Om det oandliga" (About Endlessness) filmiyle İsveçli yönetmen Roy Anderson aldı.

Hakkında bir çocuğa yönelik cinsel istismar suçlaması ve mahkumiyet kararı olması sebebiyle festivale katılımı tartışma konusu olan Polonyalı yönetmen Roman Polanski'nin "J'accuse" isimli filmi ise Jüri Büyük Ödülü'ne layık görüldü.

Bu yılki Jüri Özel Ödülü'nü ise İtalyan yönetmen Franco Maresca'nın çektiği "La mafia non è piu quella di una volta" isimli film aldı.

Festivalde "Geleceğin Aslanı" ödülü, Amjad Abu Alala'nın yönetmenliğini yaptığı "You will die at 20" isimli filme verildi.

Ödül gecesinde, en iyi erkek oyuncu ödülüne "Martin Eden" isimli filmde gösterdiği performansla İtalyan aktör Luca Marinelli layık görülürken, en iyi kadın oyuncu ödülünü ise "Gloria Mundi" filmindeki rolüyle Fransız aktris Ariane Ascaride aldı.

Festivalde geçen yıl "Altın Aslan" ödülünü, Meksikalı yönetmen Alfonso Cuoron'un "Roma" filmi kazanmıştı.

İKLİM KRİZİNE VE BÜYÜK GEMİ SORUNUNA DİKKAT ÇEKİLDİ

Bu arada, festivalin son günü bir protestoya sahne oldu. Festivalin kırmızı halı geçişinin yapıldığı nokta, öğle saatlerinde bir grup yaşam savunucusu tarafından bir süreliğine işgal edildi. "No Grandi Navi" (Büyük Gemilere Hayır) adlı çevreci grup, iklim krizine dikkat çekti, Venedikten büyük gemilerin geçmesini protesto etti.

"Dünya için en önemli konu bu, bu yüzden buradayız" diyen grup, yıldızlardan yardım istedi. Yaklaşık 400 çevreci, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan kentten geçen cruise tipi büyük yolcu gemilerini protesto ederek, "Venedik'te büyük gemilere hayır" pankartlarıyla kırmızı halıda eylem yaptı. (Roma/AA)

ÖNCEKİ HABER

İzmir’de kadınlar KİHEP Şenliğinde buluştu

SONRAKİ HABER

TMMOB: Tek adam rejimi altında özlük haklarımız budanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa