07 Eylül 2019 16:23

TBB’de genel kurul için 5 baro kaldı

52 barodan 5’i Beştepe’deki törene katılan Türkiye Barolar Birliğini (TBB) Olağanüstü Genel Kurul’a çağırdı, 5 baro daha bu yönde çağrı yaparsa olağanüstü genel kurula gidilmesi gündemde.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan | Fotoğraf: TBB

Paylaş

2019-2020 Adli Yılı açılışının Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılmasını boykot eden 52 barodan 5’i Beştepe’deki törene katılan Türkiye Barolar Birliği’ni (TBB) Olağanüstü Genel Kurul’a çağırdı. Gazete Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin haberine göre; 5 baro daha bu yönde çağrı yaparsa olağanüstü genel kurula gidilmesi gündemde.

Metin Feyzioğlu’nun Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan törene katılması ve törende yaptığı konuşma sonrasında harekete ilk geçen İstanbul Barosu oldu. İstanbul Barosu TBB Delegeleri, 4 Eylül’de yaptıkları toplantı ile olağanüstü genel kurul çağrısını onayladı.
İstanbul Barosu’nun resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İstanbul Barosu Yönetim Kurulu toplantısında Olağanüstü Genel Kurul çağrısı önerisine karşı çıkan olmadı. Üç saat süren toplantıda, Türkiye Barolar Birliği’ne Olağanüstü Genel Kurul çağrısı yapılması için Yönetim Kurulunun yetkili kılınmasına oybirliğiyle karar verildi.”

ANKARA, ADANA VE ANTALYA DA ÇAĞRI YAPTI

Ankara Barosu da olağanüstü genel kurul toplantısı yapılması için çağrı yaptı. Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan’ın ‘yargı bağımsızlığı’ vurgusu yaptığı kararda, “Türkiye Barolar Birliği’nin seçim gündemli olağanüstü genel kurula çağırılmasına karar verilmiştir” denildi. 
Antalya Barosu olağanüstü genel kurul çağrısını 27 Şubat’ta almıştı. Aylar öncesinden bu çağrıyı yapan ilk baronun Antalya Barosu olduğunu ifade eden Antalya Baro Başkanı Polat Balkan, “Kararımızın arkasındayız” dedi.

TBB BAŞKANI MEŞRUİYETİNİ KAYBETTİ

Adana Barosu Yönetim Kurulu da Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) olağanüstü genel kurul çağrısı yapılmasını kararlaştırdı. Oy birliğiyle alınan kararda “TBB Başkanının, yönetiminin Avukatlık Kanunu’nun 110. ve 123. maddelerine aykırı davranması ve yasanın yüklediği görevleri yerine getirmemesi, meşruiyetini kaybetmiş olması, haklarında temsiliyet ve güven sorunun doğması nedeniyle seçimli ve seçim kararı alınması gündemli olağanüstü genel kurula çağrılmasına karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi. 

İZMİR BAROSUNDAN ÇAĞRI

Son olarak İzmir Barosu da yaptıkları toplantı sonucunda olağanüstü genel kurul çağrısı aldıklarını duyurdu. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun adli yıl açılışının Cumhurbaşkalığında yapılması için baroların görüşlerinin alınmadığı ifade edilen açıklamada, “Türkiye Barolar Birliği Başkanı, 52 baronun yargı bağımsızlığı ve kuvvetler ayrılığı ilkelerini gözeterek aldığı kararları yok sayarak, Avukatlık Kanunu madde 110/1’de yer alan ve baroları ilgilendiren konularda barolarla görüşerek çoğunluğun düşünce ve görüşünü belirtmek zorunda olduğuna ilişkin görevini yerine getirmemiş, bu suretle kanuna aykırı davranmıştır” denildi.

Türkiye Barolar Birliği’nin olağanüstü genel kurula gidebilmesi için en az 10 baro yönetiminin karar alarak çağrıda bulunması gerekiyor. İstanbul, Ankara, Antalya, Adana ve İzmir ile TBB’yi olağanüstü genel kurula çağıran baro sayısı 5’e yükseldi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sözleşmeyi imzalamayan Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, işçileri mağdur etti

SONRAKİ HABER

Avrupa'nın gündeminde bu hafta: Aşırı sağ pusuda bekliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...