06 Eylül 2019 18:47

Uğur Mumcu Menemen’de anıldı

Menemen Belediyesi “9 Eylül Kurtuluş Şenliği” kapsamında Uğur Mumcu gazeteciliği konulu bir panel düzenledi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Menemen Belediyesinin düzenlediği “9 Eylül Kurtuluş Şenliği” kapsamında Uğur Mumcu gazeteciliği konulu bir panel gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Tuncay Mollaveisoğlu’nun yaptığı panelde Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Ali Sirmen ve TBMM Eski Başkan Vekili ve Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu, Uğur Mumcu’nun yaşamını ve gazeteciliğini anlattı.

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un da dinleyiciler arasında olduğu panele Menemen halkının da katılımı yoğundu.

Güldal Mumcu, Uğur Mumcu’nun akademisyenliği bırakarak mesleğe nasıl başladığını anlattığı konuşmasında “Uğur, ülkenin o dönemki şartları altında yaşadığı haksızlıklara tepki duyduğu için gazeteciliğe başladı. Gazeteciliğin dürüstlük ilkesine dayandığına inanırdı. İlkesi bu olunca da hiçbir zaman doğruların peşinden gitmekten çekinmedi” dedi.

Uğur Mumcu’nun katillerinin bulunmamasının arkasında iç içe geçmiş bir devlet mekanizmasının varlığının olduğunu dile getiren Güldal Mumcu, “Bugün yaşanan bombalı saldırılar, Hrant Dink’in ölümü, ardından yaşananlar ve daha nicesi bizlerin mücadelesinin sürmesi gerektiğini gösteriyor” diye konuştu.

“CESARETLE YAZMAYA DEVAM ETTİ”

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Ali Sirmen ise “Uğur Mumcu tarikat, siyaset ve ticaret ilişkisinin gündeme aldığı araştırmalarında aslında o günden bugünü işaret eden bir karanlığı gün yüzüne çıkarmak istiyordu. Onu o zaman yeteri kadar dinlemeyenler ve susturmaya çalışanlar bugün yaşadıklarımızın da mimarı olanlardır” dedi.

Panelin ardından konuşan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy ise “Uğur Mumcu’yu Menemen Meydanı’ndan haykırabilmek çok değerliydi. Bahriye Üçokları, Turan Dursunları, Abdi İpekçi, Necip Hablemitoğulları gibi aydınları ’90’lı yılların o karanlık döneminde nasıl kaybettiğimizi bizlere bir kez daha anlattınız” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Anlaşmasız Brexit'i önleyen tasarı onaylandı, erken seçim teklifi reddedildi

SONRAKİ HABER

Atatürk Havalimanı'na metro seferleri durduruldu 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa