Aydın Umurlu'da JES çukuruna düşen kadın beyin travması geçirdi

Aydın'ın Umurlu ilçesinde evinin önüne kazılan JES çukuruna düşen Beyaz Batur adlı kadın kafa travması geçirdi. Beyaz Batur ve eşi İbrahim Batur, geçtiğimiz yıl da JES gazından zehirlenmişti.

06 Eylül 2019 11:45
Paylaş

Özer AKDEMİR

Aydın Umurlu'da yaşayan Beyaz Batur adlı kadın, evinin önüne kazılan JES çukuruna düşerek kafa travması geçirdi. Geceyi yoğun bakımda geçiren kadın, 24 saat gözetim altında tutulması koşulu ile taburcu edildi.

HİÇBİR ÖNLEM ALMAMIŞLAR

Beyaz Batur'un eşi İbrahim Batur, eşinin gece 20.30 gibi evinin önündeki JES çukurunun üzerinden atlamaya çalışırken düştüğünü belirterek "Karkey şirketi evimizin önüne açtığı çukurun etrafında hiçbir önlem almamış. Plastik bir şerit bile çekmemişler. Eşim de çukurdan geçmeye çalışırken düşmüş. Ambulans, itfaiye geldi gece, hastaneye götürdük. Kafa travması geçirmiş, boyun altı ezilmiş, belinde de ağrılar var. Doktor taburcu etti ama 24 saat gözetim altında tutulması ve acil bir durumda hemen hastaneye getirilmesi gerektiğini söyledi" diye konuştu.

AİLE GEÇEN YIL DA JES GAZINDAN ZEHİRLENMİŞTİ

Gece saatlerinde Beyaz Batur'un kaldırıldığı devlet hastanesine giden AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili, JES'lerin zararının sadece havaya, toprağa, suya olmadığını, insanların yaşam alanlarını ellerinden aldığını belirterek "Evin önüne kazılan çukura bile önlem almıyorlar. Bu kadar pervasızlar. Bu aile geçtiğimiz yıllarda da JES gazından zehirlenmiş, şirket aileyi günlerce otelde yatırıp kaldırmıştı" diye konuştu. Beyaz Batur'un yattığı odada kalan bir hastanın da İmamköy Gölcük mahallesinden olduğunu ve JES kuyusunun evinin dibinde bulunduğunu aktaran Vergili, "Bu arkadaşımız da koah hastası, nefes alamıyor. 'Jeotermallerin zararı yok' diyenler gelsin bu durumları bir görsün" dedi.

"AYLARDIR YOLUMUZ YOK"

Batur'un sağlık görevlileri tarafından JES çukurundan çıkarılması sırasında vatandaşlar şirkete tepki gösterdi. Aylardır yollarının olmadığını, çocuklarının yakında okula başlayacağını söyleyen köylüler, "Allah bu JES'in belasını versin" dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Asgari ücret vergi dışı kalmalı

SONRAKİ HABER

İşsizlik Fonu’nda krizin tablosu: Patronlar hortumu işçi fonuna bağlamış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...