05 Eylül 2019 22:37

Bir deneme kitapçığından daha önemli şeyler

Ülkenin içinde bulunduğu kriz sebebiyle temel ihtiyaçlarımıza bile ulaşım bu kadar zorken kriz döneminde lise son sınıfta olmak oldukça zor.

Paylaş

Ayhan Sümer Anadolu Lisesi öğrencisi

Ankara

"287, 231, 179, 50, 14..."

Ne saydığımı çoğunuzun anlaması bir miktar zor olmuş olabilir. Halbuki bir son sınıf öğrencisine bu sayıları söylediğimiz anda ne demek istediğimizi kesinlikle anlar. Sınava kalan süre, yaşadıkları stres, telaş hep bu sayılara sıkışmış durumda. Çünkü çoğumuz için bu üniversite sınavı hayatımızın bir dönüm noktası niteliğinde, haliyle günleri saymadan edemiyoruz. Nerdeyse lisenin ilk yılından itibaren kafamızda hep bu ÖSYM sınavı var.

KORKMAMAK İHİTİMALLER DAHİLİNDE DEĞİL

Korkmak mantıksız diyorum ben hep ama bu sınavdan korkmakta da haksız sayılmayız bir yerde. Sonuçta işsizliğin son derece fazla olduğu bir ülkede, üniversite okumaktan başka çaremizin olmadığı aşikâr. Kaldı ki ülkemizde üniversite mezunları bile iş bulamaz hale geldi. Ekonomik durum bizi her zamankinden fazla kaygılandırıyor. Çünkü ülkenin içinde bulunduğu kriz sebebiyle temel ihtiyaçlarımıza bile ulaşım bu kadar zorken kriz döneminde lise son sınıfta olmak oldukça zor. Bütün bunlar bu kadar açık ve netken bizim bu sınavdan korkmamamız gibi bir ihtimal olması zaten fazlasıyla güç. Yine de bunca stresi kendimize yaşatmanın çok mânasız olduğunu söylemek istiyorum. Bu hayatta her şeye rağmen bir deneme kitapçığından çok daha önemli şeyler olduğunu düşünüyorum. Umarım bu konuda bana katılabilenleriniz vardır.

“SEVDİĞİMİZ İŞİ YAPMANIN MUTLULUĞU”

Keşke sadece akademik başarımızı değil de sosyal hayatımızdaki başarıların da önemsendiği bir sisteme dahil olsaydık. Keşke resim konusunda yeteneği olan herkes ressam olabilse. Paranın getireceği mutluluktansa sevdiğimiz işi yapmanın vereceği mutluluğun çok daha güzel olacağını unutmasak mesela. Bu konu hakkında söyleyebileceğimiz o kadar çok keşke var ki...

Ne yazık ki her yıl binlerce yetenekli genç bu yolda harcanıyor. Herkesin doktor, mühendis, hakim, savcı olmasına gerek yok. Bu ülkeye başarılı sporcular, yazarlar, sanatçılar da lazım. İşte bunun bilincinde olabilsek her şey çok daha güzel olacak.

Demem o ki, bunca zorluğa ve mecburiyete rağmen bu sınav için bunca strese girmeye hiç gerek yok. Bizim mutluluğumuzdan, huzurumuzdan önemli hiçbir şey yok. Umuyorum ki, tüm öğrenci kardeşlerimin kurdukları hayaller ve kalplerinden geçenler teker teker gerçekleşir. Çünkü bu ülkenin bize, düşüncelerimize ve hayallerimize fazlasıyla ihtiyacı var.

ÖNCEKİ HABER

İSPARK otoparklarını işgal eden değnekçilere operasyon düzenlendi

SONRAKİ HABER

Şair Şükrü Erbaş’tan Ali Deniz Kütüphanesi için çağrı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa