05 Eylül 2019 10:44

Dersim'de 30 günlük kayyum eylemi yasağı

Tunceli Valiliği, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine kayyum atanmasına karşı şehirde yapılacak her türlü eylem ve etkinliği 30 gün süreyle yasakladı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Dersim'de eylem ve etkinlikler 1 ay boyunca yasaklandı. Tunceli Valiliği, yasağa ilişkin yaptığı açıklamada Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine kayyum atanmasının gerekçesini "terör örgütüne destek vermek" olarak ifade etti. Açıklamada, 30 gün süreyle Valilik ve Kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinlikler dışındaki tüm etkinlikler yasaklandı.

Valiliğin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"İçişleri Bakanlığınca PKK/KCK terör örgütü ile iltisaklı/irtibatlı faaliyetleri ve terör örgütlerine destek verdikleri yönünde tespit ve deliller bulunan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları Anayasa'nın 127. Maddesi ve 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 47. Maddesine istinaden görevden uzaklaştırılmış, yerlerine Belediye Kanunu'nun 45. Maddesi uyarınca Belediye Başkan vekilleri görevlendirilmiştir.

Milli güveniğin sağlanması. kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması, genel trafik, vaya ve yolcu güvenliğinıin sağlanması, şiddet olaylarının meydana gelmemesi, yaygınlaşmasının önlenmesi ve yaşanabilecek her türlü olumsuzluğun önüne geçilebilmesi amacıyla yapılacak olan her türlü eylem ve etkinliklerin terör örgütlerinin propagandasına dönüşebileceği de göz önünde bulundurularak, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri ve yürüyüşleri Kanunu'nun 17. Maddesi ve 5442 sayılı İI İdaresı Kanunu'nun 11/A ve 11/C hükümleri doğrultusunda Valilik ve Kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinlikler hariç olmak üzere ilimiz mülki sınırları içerisinde (polis ve jandarma sorumluluk alanının tamamı) açık alanda gerçekleşecek her türlü eylem ve etkinlikler Valilik Makamının 04/09/2019 tarihli oluru ile 04/09/2019 tarihinden 03/10/2019 tarihine kadar (bu tarih dahil) 30 (otuz) gün süre ile yasaklanmıştır." (Dersim/ EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Adalet Yürüyüşü'ne katılanları dinleyen programın üreticilerine soruşturma

SONRAKİ HABER

İthal çöpler haberi TBMM'ye taşındı: AKP ülkemizi ve İzmir'i çöp dağlarına çeviriyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...