05 Eylül 2019 14:43

Adalet Yürüyüşü'ne katılanları dinleyen programın üreticilerine soruşturma

Münih Savcılığı, Kılıçdaroğu tarafınan başlatılan Adalet Yürüşü’ne katılanların cep telefonuna dinleme amacıyla gönderilen programı üreten firmalar hakkında soruşturma başlattı.

Fotoğraf: Can Erok/DHA

Paylaş

Yücel ÖZDEMİR
Köln

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2017 yazında Ankara’dan İstanbul’a başlattığı Adalet Yürüyüşü’ne katılanların cep telefonuna gönderilen dinleme programını üreten Alman firmalar hakkında Münih Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

5 Temmuz 2019’da Gesellschaft für Freiheitsrechte (GFF-Özgürlük Hakları Topluluğu), Reporter ohne Grenzen (ROG-Sınır Tanımayan Gazeteciler), European Center for Constitutional and Human Rights (ECCHR-Avrupa Anayasal ve İnsan Hakları Merkezi) ve “netzpolitik.org” adlı internet sitesi tarafından yapılan suç duyurusunu değerlendiren Münih Savcılığı, ajanlık amacıyla kullanılan programın Türkiye’ye Federal Hükümet’in bilgisi dışında, illegal olarak satıldığı gerekçesiyle soruşturmanın başlatılmasına karar verdi.

İZİN ALINMADAN SATILDI

Söz konusu kuruluşlar Adalet Yürüyüşü’ne katılanların cep telefonlarına, yürüyüş için kullanılan bir internet sitesinin alt yapısında yerleştirilerek gönderildiğini belirterek, programı üreten ve satan FinFisher GmbH, Finfsher Labs GmBH ve Elaman GmbH yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Her üç firmanın merkezi de Münih’te bulunuyor.

Söz konusu firmalar tarafından üretilen FinSpy programının Federal Hükümet’in izni olmadan Türkiye hükümetine satıldığı özellikle vurgulandı. Firmalar hakkında Dış Ticaret Yasası’nın ihlal etmekten açılan soruşturmada tamamlandığı takdirde sorumlular hakkında beş yıla kadar hapis ve para cezası talep edilebilecek.

Bu üç firma tarafından üretilen FinSpy dinleme programı Almanya’da istihbarat örgütleri tarafından kullanılıyor. Hedefteki kişinin cep telefonuna gönderilen program sayesinde polis ve istihbarat örgütü kişiyi istediği gibi takip edebiliyor.

Söz konusu programın tam olarak nasıl alındığı ve söz konusu internet sitesine nasıl yerleştirildiğinin soruşturma tamamlandıktan sonra ortaya çıkması bekleniyor.

HÜKÜMET SATIŞA ONAY VERMEDİĞİNİ DOĞRULADI

2015’te AB çağında yapılan bir düzenlemeye göre, dinleme ve takip amacıyla üretilen programların AB dışından bir ülkeye satışı izne bağlanmıştı. Söz konusu firmalara asıl olarak programı illegal yollardan Türkiye’ye satmasından ötürü cezanın verilebileceği ifade ediliyor.

Konuyla ilgili bir soru önergesine Federal Hükümet tarafından 19 Haziran 2019’da verilen yanıtta, izin alma zorunluğunun getirildiği Ocak 2015’ten sonra FinSpy programının AB dışına satışına onay verilmediği doğrulanmıştı. Bu da firmanın programı illegal yollardan sattığı iddiasını güçlendirmişti.

RSF: TAM BİR SKANDAL

Savcılığın başvuruyu kabul ederek Adalet Yürüyüşü sırasında kullanılan dinleme programını üreten firmalara karşı soruşturma başlatmasını değerlendiren Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Almanya Temsilcisi Christina Mihr, “Biz yıllardır Türkiye’de devlet tarafından sıkı şekilde takip edilen gazetecilerle dayanışma içindeyiz. Alman şirketleri tarafından üretilen ajanlık programının hükümet tarafından muhalefete ve gazetecilere karşı kullanılması tam anlamıyla bir skandaldır” dedi.

GFF’den Sahra Lincoln da yaptığı açıklamada, 2015’ten bu yana AB dışında satışı özel bir izne tabi olan dinleme programını satan firmaların cezasız kalmaması gerektiğini ifade ederek, “Buna rağmen FinFisher ve Elaman faaliyetlerine devam ediyor” dedi.

Suç duyurusunda bulunan örgütler, uzmanların 2017’nin yaz aylarında Türkiye’de tespit edilen FinSpy serisinin Almanya’daki programla aynı olduğu ve izinle üretildiğini tespit ettiklerini belirttiler. Alman devletinin maddi desteğiyle üretilen dinleme programının insan haklarının ihlal edilmesine kullanılması karşısında sessiz kalınmamasını istediler.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır'da kayyum protestosu 18'inci günde sürüyor

SONRAKİ HABER

Dersim'de 30 günlük kayyum eylemi yasağı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...