04 Eylül 2019 12:28

Hrant Dink davasının 27. duruşması: "Öldür" diyenler yargılansın

Hrant Dink davasının 3 gün sürecek 27’nci duruşması başladı. Duruşma öncesi yapılan açıklamada Dink’in gerçek katilleri hak ettikleri cezayı alana kadar mücadelenin süreceği belirtildi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davanın 27’nci duruşması, İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. 3 gün sürecek duruşma öncesi Çağlayan'da adliye önünde yapılan açıklamada "Hrant Dink’in gerçek katilleri hak ettikleri cezayı alana, bu alçak cinayetin hesabı tüm ortaklardan sorulana kadar buradayız ve biz bitti demeden bu dava bitmez” denildi.

YARGILANMA 10 YIL SONRA BAŞLADI

"Hrant İçin Adalet İçin" pankartı önünde yapılan açıklamaya HDP Milletvekili Garo Paylan, Agos Gazetesi çalışanları, İHD İstanbul Şube yöneticileri ile çok sayıda kitle örgütü temsilcisi katıldı.

Basın açıklamasını Hrant Dink'in arkadaşlarından Şenol Karakaş yaptı. Toplam 77 sanığın yargılandığı Hrant Dink cinayeti davasında, cinayete karışan kamu görevlilerinin yargılandığı davanın 27'nci duruşmasının görüleceğini hatırlatan Karakaş, "Duruşma 3 gün sürecek. Cinayet davasının bugün 95'incisi görülecek. Hrant Dink cinayetine giden yolun taşlarını döşeyen ve cinayetten sonra üstünü örtmeye çalışan kamu görevlilerinin yargılanması, cinayetten 10 yıl sonra olabilmiş ve önce 27 sanıklı sonra 50 sanıklı açılan iki davayla bu kişilerden bir kısmının mahkeme karşısına çıkartılması mümkün olmuştu” dedi.

"KATİLLERİ KORUYAN CİNAYETE ORTAKTIR"

Cinayetin tetikçisi ve azmettirenlerin davalarının geçtiğimiz günlerde sonuçlandığını hatırlatan Karakaş, “Aradan geçen 12 yıl, açılan soruşturma ve davalar henüz bu cinayetin üzerindeki perdeyi kaldırmadı. 'Öldür' diyenler yargılanmadı. Hrant Dink arkadaşımızı aramızdan alan ırkçılıkla henüz yüzleşmedik. 'Hrant için, adalet için' çağrımızı yinelemeye geldik. Hrant Dink’in gerçek katilleri hak ettikleri cezayı alana, bu alçak cinayetin hesabı tüm ortaklardan sorulana kadar buradayız ve biz bitti demeden bu dava bitmez” diye konuştu.

Açıklama, “Öldür diyenler yargılansın, katilleri koruyan cinayete ortaktır”, “Biz bitti demeden bu dava bitmez” ve “Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz" sloganlarıyla son buldu. Kitle, açıklama sonrası davayı takip etmek üzere adliyeye girdi.

Tanıkların dinlenmesi aşmasıyla devam edecek duruşmada bugün Ahmet Kahveci, Muhammet Bulgur, Emre Altıntaş ve Ergün Güngör dinlenecek. (İstanbul/MA)

ÖNCEKİ HABER

Ergenekon davasının gerekçeli kararında "çöp sepeti" benzetmesi

SONRAKİ HABER

CHP: Köprü, otoyol ve şehir hastanelerinin bütçeye yükü araştırılsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa