03 Eylül 2019 11:50

"Türk dönercinin Fransız polisine tarihi ayarı" kurgu çıktı

"Yetenek Sizsiniz" ile tanınan internet fenomeni Mehmet Yıldız'ın Fransız polisi ile "temizlik tartışması" videosu kurgu. Videodaki "polisin" üniforma, yelek ve kelepçesinin sahte olduğu açıklandı.

Ekran görüntüsü: Mehmet Yildiz/Facebook

Paylaş

Acun Medya tarafından yapılan "Yetenek Sizsiniz" TV programıyla tanınan internet fenomeni Mehmet Yıldız'ın 31 Ağustos'ta Facebook hesabından "FRANSİZ POLISINE GURBETCIDEN OSMANLI TOKATI !!! Tek suçum memleketimi savunmam !!! PAYLAŞIN DÜNYA BU HAKSIZLIĞI GÖRSÜN !!!!" açıklamasıyla paylaştığı kurgu video, birçok haber sitesi tarafından gerçek gibi haberleştirildi. Daha önce de benzer kurgu videoları dolaşıma sokan Yıldız'ın bu paylaşımının viral olması üzerine sosyal medyadan açıklama yapan bir Fransız polis derneği, videodaki "polisin" üniformasının, yeleğinin ve kelepçesinin gerçek olmadığına dikkat çekti.

MEDYAYA GÖRE "TÜRK'TEN FRANSIZ POLİSİNE TARİHİ AYAR"!

Popüler haber siteleri tarafından "Türk dönerciden Fransız polise tarihi ayar", "Fransız polisinden Türk sürücüye küstah taciz", "Gurbetçi Türk'ten Fransız polisine tarih dersi", "Türk'ten Fransız polise tarihi ayar" ve "Türk şoför, Fransız polisine böyle 'tarih ayarı' verdi!" gibi başlıklarla haberleştirilen videoda Yıldız'ın "Fransız polisi" ile yaşadığı "temizlik tartışması" yer alıyor.

Videoda aracını durduran "Fransız polisine" dönercide çalıştığını söyleyen ve kendisine kebap ısmarlamayı teklif eden Yıldız, "Asla dönercide yemem. Siz Türkler, temizlik yönünden iyi değilsiniz. Etiniz nereden geliyor bilmiyoruz. Eldiveniniz ve şapkanız yok" yanıtı alıyor. "Polis" ardından Türklerin tek özel yemeğinin döner olduğunu söylüyor. Yıldız'ın baklava ve lokum olduğunu da söylemesi üzerine "polis", "Tuvaletleriniz de meşhur, değil mi" diye soruyor. Bunun üzerine Yıldız, Fransızların uzmanlıklarını soruyor ve parfümün üretim nedeninin Fransızların yılda 1 kez yıkanmaları olduğunu öne sürüyor. Yıldız ayrıca "tuvaletten haberi olmayan" Fransızların pisliklerini pencereden fırlattıklarını, Paris'in dışkı koktuğunu iddia ediyor ve Fransızların kokuyu bastırmak için parfüm kullandığını söylüyor. Yıldız, o dönemde Osmanlı'da tüm ülkede tuvaletler olduğunu ekliyor. Bunun üzerine "polis", aracın kapısını açarak Yıldız'a kelepçe takmaya ve video çekimine engel olmaya çalışıyor.

FRANSIZ POLİS DERNEĞİ: ÜNİFORMA, YELEK VE KELEPÇE SAHTE

Euronews'in aktardığına göre viral olan videoya ilişkin Fransız MPC polis derneği, sosyal medyadan açıklamada yaptı. Videonun kurgu olduğunu belirten dernek, polisin giydiği üniformanın mevcut olmadığına dikkat çekti. Açıklamada, yeleğin yeni olmasının, ceplerinin tamamen boş olmasının ve normalde yelekte bulunan polis radyosunun mevcut olmamasının "polisin" komedyen olduğu tezini güçlendirdiği ifade edildi. Açıklamada ayrıca videonun sonundaki görüntülere yansıyan kelepçelerin de hiç gerçekçi görünmediği vurgulandı. Ek olarak Fransa’da bir polisin tek başını bu şekilde iki kişiye müdahale etmesinin prosedüre aykırı olduğu ifade edildi. Dernek, açıklamasında bu gibi şüpheli videoları yaymadan önce kaynağının özenle araştırılması gerektiği uyarısında bulundu.

YILDIZ, DAHA ÖNCE DE BENZER VİDEOLAR PAYLAŞTI

"Yetenek Sizsiniz" programındaki komik diyalogları, rap şarkıları ve Seda Sayan'ın sunduğu "Evleneceksen gel" programındaki ilginç yorumlarıyla popüler olan Mehmet Yıldız, yaklaşık 165 bin kişi tarafından takip edilen Facebook sayfasında daha önce de benzer "polisli" videolar paylaşmıştı.

Bir videosunda arabasının arka koltuğunda keçisiyle gezen Yıldız'ın motosikletli "polisler" tarafından çevrildiği görülüyor. Videoda Yıldız'ın "polislerle" yaptığı ilginç konuşma yine dikkat çekiyor. Ancak bu kez "polislerin" hiçbirinin üniforması olmaması ve polisin kimliğini göstermeden aracın evraklarını istemesi gerçek prosedürler ile çelişiyor.

Yıldız'ın Türkiye’de çektiği bir video da polis arabasının ve üniformasının gerçek olmadığı görülüyor.

(MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ağustos ayı enflasyon verileri açıklandı: 12 aylık ortalama enflasyon yüzde 19,62

SONRAKİ HABER

Veliler bu yıl yüzde 15 fazla harcayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...