02 Eylül 2019 12:57

Doğubeyazıt kayyumu belediye kaynaklarını emniyet, diyanet ve adliye için kullanmış

Kayyumdan HDP'ye geçen Doğubeyazıt Belediyesinin hazırladığı rapora göre, belediye kaynaklarının büyük bir bölümü emniyet, diyanet ve adliyeye aktarılmış.

ARŞİV | Fotoğraf: MA

Paylaş

Doğubeyazıt Belediyesinin 31 Mart yerel seçimlerinden sonra atanan kayyumdan HDP’ye geçmesi üzerine rapor hazırlandı. Belediyenin hazırladığı rapora göre, belediye kaynaklarının büyük bir bölümünü emniyet, diyanet ve adliyeye aktaran kayyumun 2 milyon TL’nin üzerinde harcama yaptığı tespit edildi.

Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde belediyeye atanan ve Ehmedê Xanî’nin büstünü yıktırmakla gündeme gelen kayyumun, belediye kaynaklarının büyük bir bölümünü emniyet, adliye ve diyanet başta olmak üzere birçok kuruma aktardığı ortaya çıktı. 31 Mart’tan sonra seçilen HDP’li belediye eş başkanlarının yaptığı inceleme sonrası hazırladıkları rapor, kayyumun icraatlarını gün ışığına çıkardı.

BAŞKA KURUMLAR İÇİN 4 İHALE

Kayyumun 2018 sonu ve 31 Mart seçimi öncesi açtığı 4 ihalenin de başka kurumların ihtiyaçlarının giderilmesi için yapıldığı ortaya çıktı. Belediye bu dönemde; Doğubeyazıt Adliye binasının kamera ve güvenlik sistemi için 56 bin 578 bin TL, Kaymakamlık binasının doğal gaz dönüşüm işi için 124 bin TL, Emniyet Müdürlüğü’e malzeme alımı için 113 bin TL ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının (SYDV) doğal gaz dönüşüm işi için ise 110 bin TL harcadı. Kayyum yine Kaymakamlıktaki aile destek binasına mobilya alımı için 93 bin TL belediye bütçesinden verdi.

Kayyum, Doğubeyazıt Cumhuriyet Başsavcılığı ve adliye binası içerisinde eksikliklerin giderilmesi için 2 yıl içerisinde 136 bin TL harcama yaparken, Diyanet Vakfı ve İlçe Müftülüğünün kitap, bina onarım ve bakım hizmetleri için 241 bin TL belediye bütçesinden kaynak harcadı. Kayyum, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının (SYDV) aile destek merkezleri (ADEM) projeleri için malzeme alımlarına 470 bin TL verdi.

Kayyumun görevde kaldığı süre içerisinde belediye kaynaklarını en çok aktardığı kurumların başında ise emniyet ve askeriye geldi. Emniyet, jandarma binaları için malzeme alımına 300 bin TL harcandı.

GELİRLER DİYANETE BAĞLANDI

Kayyum döneminde eski devlet hastanesi civarındaki pazar alanında bulunan her bir seyyar satıcıdan günlük olarak alınan 2 TL işgaliye ücreti Diyanet Vakfına bağlanırken, pazar alanının tüm temizlik, bakım ve onarımı ise belediyeye kaldı. Aynı alanda bulunan belediyeye ait otoparkın araç başına günlük 2 TL’lik işgaliye parası da yine Diyanet Vakfına bağlandı. Kayyumun aynı zamanda Diyanet Vakfı Parkı yapılması için ise 80 bin TL harcadığı ortaya çıktı.

2 MİLYON TL HARCANDI

Kayyumun belediye bütçesinden farklı kurumlara harcadığı toplam para miktarının ise KDV hariç 2 milyonun üzerinde olduğu rapora yansıdı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD’den İsrail’e destek İran’a suçlama

SONRAKİ HABER

JMO İzmir Şubesi, Kanal İstanbul projesiyle ilgili konferans düzenledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...