02 Eylül 2019 09:55
Son Güncellenme Tarihi: 03 Eylül 2019 23:07

Bahamalar'da 5 can alan Dorian Kasırgası uzaydan görüntülendi

Bahamalar'ı vuran Dorian Kasırgası nedeniyle 5 kişi hayatını kaybetti. Öte yandan NASA kasırgayı uzaydan görüntüledi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Atlas Okyanusu'nda ilerlemeye devam eden ve Bahamalar'ı vuran Dorian Kasırgası, 5 kişinin ölümüne ve en az 21 kişinin yaralanmasına neden oldu. 

Bahamalar'da etkili olan ve hızı saatte 295 kilometreyi bulan kasırga, şu ana kadar bölgeyi etkisi altına alan en güçlü kasırga olarak kayıtlara geçti.

Bahamalar Başbakanı Hubert Minnis, Dorian Kasırgası nedeniyle 5 kişinin yaşamını yitirdiğini ve en az 21 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Şiddetli rüzgar ve yağmur, Bahamalar'da ciddi tahribata yol açtı.

ABD'nin güneydoğu sahillerine 4'üncü kategoride yaklaşan Dorian Kasırgası'nın pazartesi günü akşam saatlerinde Florida sahillerinde etkili olması bekleniyor. 

TRUMP'A DORIAN BRİFİNGİ

Öte yandan önceden planlanan Polonya ziyaretini kasırga dolayısıyla iptal ederek Washington'da kalan ABD Başkanı Donald Trump, Dorian ile ilgili olarak yetkililerden kapsamlı bir brifing aldı.

Dorian için, "Üzerimize neyin geldiğini bilmiyoruz ancak tüm tedbirlerimizi aldık, hazırlıklıyız" ifadesini kullanan Trump, Florida, Georgia ve Güney Carolina'da acil durum ilan edildiğini ve tüm yetkililerin görevlerinin başında olduğunu vurguladı.

Merkez, daha önce Florida eyaletini vurması beklenen kasırganın dün yön değiştirerek kuzeye doğru yöneldiğini ancak gücünü koruduğunu açıklamıştı.

Yetkililer, Dorian'ın karaya ulaştıktan sonra yüklü miktarda yağış bırakarak ölümcül su baskınlarına yol açabileceğine dikkati çekiyor.

NASA KASIRGAYI UZAYDAN GÖRÜNTÜLEDİ

NASA, Bahamalar’ı terk eden Dorian Kasırgası’nın görüntülerini canlı yayınladı. Kasırga ABD’ kıyılarına doğru ilerlerken uzaydan canlı görüntülendi. Ayrıca, kasırganın ‘Kategori 2’ye düşürüldüğü bilgisi paylaşıldı. Yayınlanan görüntülerde, kasırganın büyüklüğü dikkat çekti.

‘KATEGORİ 2’YE DÜŞÜRÜLDÜ’

ABD’nin Florida eyaletini vurması beklenen kasırganın, doğuya doğru yön değiştirerek kıyı şeridini takip edeceği ve kasırganın şiddetinin, Kategori 2’ye düşürüldüğü belirtildi.

Kategori 2 kasırgalar, Ulusal Kasırga Merkezi tarafından saatte en az 154 kilometre rüzgâr hızı olan tropik bir siklon olarak tanımlanmakta.

(Miami/AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Eskişehir'de 15 günde 14 su motoru çalındı

SONRAKİ HABER

Resesyon: Türkiye ekonomisi 2019'un 2. çeyreğinde yüzde 1,5 küçüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...