01 Eylül 2019 11:42

Mersin'de Caretta Caretta Sanat Galerisi'nde Tabiatın Çığlığı sergisi başladı

Caretta Caretta Sanat Komisyonu olarak sergi projesini hazırlayan Şair Yazar Adil Okay’la “Tabiatın Çığlığı” isimli bir karma fotoğraf sergisini konuştuk.

Fotoğraf: Abidin Yağmur

Paylaş

Güler CENGİZ
Mersin

16 fotoğraf sanatçısı Caretta Caretta Sanat Galerisi’nde “Tabiatın Çığlığı” isimli bir karma fotoğraf sergisi açtı. Caretta Caretta Sanat Komisyonu olarak sergi projesini hazırlayan Şair Yazar Adil Okay’la sergi üzerine konuştuk.

Sergiye neden “Tabiatın Çığlığı” adını verdiğini ve bu fikrin nasıl ortaya çıktığını sorduğumuzda Adil Okay şu yanıtı verdi: “Son yıllarda ülkemizde kavgadan, savaştan, iktidarın inanılmaz baskılarından dolayı sadece siyasi baskı ve insan haklarına yönelik yazılar yazmaya, oyunlar oynamaya ve sergiler açmaya başlamıştık. Fakat bu arada gözden kaçırdığımız bir nokta vardı. O da şu: Tabiat ağlıyordu. Tabiatın çığlığını duymuyorduk. Oysa duyarlı, toplumsal mücadele içinde yer alan insanlar hem tabiatın çığlığını duymalı hem kimlik sorununu hem de emek ve sınıf sorununu birlikte görmelidir. Böylece Caretta Caretta Sanat Komisyonu’ndan 3 arkadaş (Tülin Şahin Okay, Yasemin Arslantaş ve Adil Okay) bu projeyi hazırladık. Tabiatın çığlığını duyulur hale getirmek için 16 fotoğrafçı bir araya geldik. Tabiatı bu hale getiren asıl suçluları göstermeye çalıştık.”

Okay’ın asıl suçlulardan kimi kastettiği sorusuna yanıtı şu oldu: “Elbette sahile, yere çöp atan suçlu ama ondan kat be kat fazlasını tekelci sermaye, kapitalistler yapıyor. Ormanları yakarak, maden arayarak, siyanürle altın çıkararak, trollerle balık yumurtalarını çekerek, büyük gemilerle denize çöpler boşaltarak. Yanı başımızda Kromsan’ın bahçesine gömülen yüzbinlerce ton zehirli varil, 100. Yıl Tabiat Ormanı’nın kapitalist şirkete verilerek oradaki Caretta Caretta üreme alanlarının talan edilmesi. Türkiye’de siyasi iktidar sıkıştıkça kapitalistlere alan açmak için fütursuzca maden ve altın arama ruhsatları vermeye başladı. İnanılmaz bir talan ve yağma. İşte bugün var olan çevre sorununun asıl suçlusunu göstermeye çalıştık.”

Çevre sorunlarına karşı evrensel bağlamda bir mücadele şarttır düşüncesini dile getiren Okay, “Kazdağları, Munzur Dağları, Hasankeyf bizim için önemlidir ama aynı zamanda Amazonlar, Sibirya ve Afrika’da önemli. Oralarda yanıyor. Dolayısıyla çevre dediğimiz şey yerli ve milli bir şey olmadığı için buna karşı yapılacak mücadele de yerli ve milli olamaz. Bu evrensel bir konudur ve evrensel bağlamda ortak mücadeleyi zorunlu kılar. Çünkü nasıl bizim Kazdağlarımızda Kanadalı bir şirket gelip siyanürle altın arıyorsa, bir Türk şirketi de gidip Afrika’nın bir ülkesinde siyanürle altın arıyor. Oranın halkı bu duruma karşı çıktı, gösteriler düzenledi. Bu esnada şirketin korumaları tarafından bir kişi öldürüldü. Biz burda “Kahrolsun Kanada Emperyalizmi” derken Afrika’da da “Kahrolsun Türk Sermayesi” deniyor. Yani doğanın ve çevrenin fütursuzca talanından sorumlu olan Sermayedarlar ve Kapitalistlerdir. Bunlara karşı da evrensel olarak ortak mücadeleyi geliştirmemiz gerekir” dedi.

“Nasıl Mersin’den yola çıkarak ahtapotun kollarının her yere uzandığını söylüyorsak, sergimizi de her yerde dolaştırıp bu meseleye dair düşüncelerimizi de anlatmak, daha fazla duyarlılık yaratmak istiyoruz" diyerek sergiyi yurt içi ve dışında dolaştırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Ayrıca 16 fotoğrafçı olarak, Caretta Caretta Sanat Galerisi’nde açtıkları “Tabiata saygı” temalı bu sergiyi son 10 yılda iklim krizine ve doğanın talanına karşı mücadele ederken, şirketler ve devletler tarafından öldürülen 1000’den fazla insana adadıklarını vurgulayan  Okay, “ Bunlardan ikisi yakın zamanda bizim ülkemizde öldürülen Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu çiftiydi. Sergimizi onlara adıyoruz. Çocuklarıyla iletişime geçtik. Sergimizin açılışına katılacaklar” dedi.

Sergi 8 Eylül tarihine kadar Caretta Caretta Sanat Galerisi’nde açık kalacak. 

SERGİDE ESERLERİ YER ALAN FOTOĞRAFÇILAR

Abidin Yağmur, Adil Okay, Ali Osman Abalı, Ali Ziya Çamur, Derya Narlı, Fevziye Yürek, Ful Uğurhan, Hakan Ottaş, Hatice Ataç, Köksal Şahin, Özcan Yaman, Özgecan Aşlamacı, Servet Üstün Akbaba, Tülin Şahin Okay, Yasemin Arslantaş, Yılmaz Kilim.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

AOÇ arazisi yine kiraya çıkarıldı: Metrekaresi 10 kuruş!

SONRAKİ HABER

80 yıl önce bugün: 1 Eylül 1939

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...