30 Ağustos 2019 14:44

Efes'in çıkardığı cinsiyetçi biralar "Delikanlı Henry" ve "Zilli Sally"e tepki

Anadolu Efes, "Delikanlı Henry" ve "Zilli Sally" diye iki yeni bira çıkardı. Biraların cinsiyetçi isimlerine ve "Delikanlı"nın "Zilli"den daha yüksek alkollü olmasına sosyal medyadan tepki yağdı.

Efes'in çıkardığı "Delikanlı Henry" ve "Zilli Sally" şişeleri.

Paylaş

Anadolu Efes Danimarkalı işbirlikçisi Mikkeller ile Türkiye’de yetiştirilen meyvelerle iki bira geliştirdi. Bu iki ürünün adları ve tasarımlarında butik bira üreticisi Mikkeller markasının maskotları olarak bilinen kadın ve erkek karakter Sally ve Henry karakterleri kullanıldı. Ancak Efes, düşük alkollü (yüzde 3.9) ve yumuşak içimli arpa birasını "Zilli Sally", yüksek alkollü (yüzde 4.8) buğday birasını ise "Delikanlı Henry" olarak isimlendirdi. Bu adlandırmalar ve alkol oranındaki fark nedeniyle şirket, sosyal medyada cinsiyetçilikle eleştirildi.

Sosyal medya kullanıcıları, kadınların her gün öldürüldüğü, istismara uğradığı bir dönemde cinsiyetçi zihniyeti besleyen uygulamalara tepki gösterdi. Şirketi protesto eden kullanıcılar paylaşımlarını #EfesBoykot etiketiyle yaptı. Bu etiket Twitter'da hızla TT'nin üst sıralarına yerleşti. #DelikanlıHenry ve #ZilliSally etiketleri de sık kullanılan etiketlerden oldu.

Daha önce "Adam gibi bira sloganını" kullanan Tuborg da eleştirilere konu olmştu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

30 Ağustos Zafer Bayramı, Türkiye’nin pek çok ilinde kutlandı

SONRAKİ HABER

Dersim'de askeri aracın ezdiği 21 yaşındaki genç hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa