26 Ağustos 2019 19:24

“Eğitimde neden sonuncuyuz?” sorusuna ret

PISA, UNICEF ve birçok uluslararası eğitim raporunda Türkiye’nin son sırada olmasının nedenlerinin araştırılması için CHP'li Alpay Antmen'in verdiği önerge ‘kaba ve yaralayıcı’ bulunarak iade edildi.

ARŞİV | 1 Mayıs 2019 / Bakırköy - İstanbul | Fotoğraf: Özcan Yaman/Evrensel

Paylaş

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in, PISA, UNICEF ve birçok uluslararası eğitim raporunda Türkiye’nin son sırada olmasının nedenlerinin araştırılması için verdiği önerge TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından ‘kaba ve yaralayıcı’ bulunarak iade edildi.

Antmen’in verdiği araştırma önergesinde, bilimsellikten uzaklaşılmasının eğitimde kalitenin düşmesine neden olduğu, laik anlayışın terk edilmeye başlanmasının eğitim ve öğretime büyük zararlar verdiği belirtilirken “Dünyanın her yerinde bilimsel bir gerçeklik olarak kabul edilen ve okutulan Evrim Teorisi’nin biyoloji ders kitaplarından çıkarılması ise Saray iktidarının ‘kindar nesil’ anlayışının bir sonucudur. Eğitimde laiklik olmazsa olmaz kabul edilmelidir” ifadeleri yer aldı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, araştırma önergesindeki “Saray iktidarı” ve “kindar nesil” cümlelerinin kaba ve yaralayıcı olduğunu ifade ederek, CHP’li Antmen’in önergesini kabul etmedi.

"SONUNCU OLMAMIZIN SORUMLUSU KİM?"

Önergesi kabul edilmeyen CHP’li Antmen ise ‘kindar nesil’ cümlesinin bizzat Cumhurbaşkanının sözü olduğunu, eğitimde karanlık bir dönem yaşadığımızı ve devlet okullarının kalitesinin düşürüldüğünü belirterek “Türkiye’nin eğitimdeki durumu çok açık değil mi? Dünyada ilk 500 üniversitede Türkiye’den hiçbir okul yok. PISA, UNICEF ve daha birçok saygın uluslararası raporda Türkiye eğitim alanında sonuncu. Bunun sorumlusu öğrenciler değil saray iktidardır” dedi. Antmen, Meclis Başkanının “Neden eğitimde son sıradayız? Neden üniversitelerimiz bu durumda? Neden laik ve çağdaş eğitimden uzaklaşıyoruz? Gelin bunları araştıralım” dedikleri önergeden rahatsız olduğunu ama Türkiye’deki eğitimin içler acısı halinden rahatsız olmadığını belirterek “Önergemiz kaba ve yaralayıcı bulunmuş ise demek ki yapılanlar kaba ve yaralayıcının da ötesinde” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sayacılar düşük ücrete karşı aldıkları ortak kararı uygulayacak

SONRAKİ HABER

AKP’s eighteenth anniversary: From semi-authoritarian regime to full authoritarian regime

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...