26 Ağustos 2019 19:21

TBB Yönetim Kurulundaki 6 avukat, Saray'daki adli yıl açılışına gitmeyecek

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki adli yıl açılış törenine dönük boykot büyüyor. TBB Yönetim Kurulu üyesi altı avukat da adli yıl açılış törenine katılmayacağını açıkladı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu

Fotoğraf: AA

Paylaş

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu üyesi altı avukat, Başkan Metin Feyzioğlu’nun aksine Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki adli yıl açılış törenine katılmayacağını açıkladı. Daha önce 51 baro ve 20 Yargıtay üyesi de törene katılmayacaklarını bildirmişti. 

TÖRENE KATILMA KARARINA 3 ÜYE KARŞI ÇIKMIŞTI

TBB’nin Yönetim Kurulu 10 kişiden oluşuyor. TBB’nin internet sitesinde 22 Ağustos’ta yapılan duyuruda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki törene katılma kararının 7’ye 3 oyçokluğuyla alındığı belirtilmişti. Karara avukatlar Filiz Saraç, Asude Şenol ve Hüseyin Özbek muhalefet etmiş ancak karşı oy gerekçeleriyle yayınlanmamıştı. 

Medyascope'dan Canan Coşkun, karara muhalefet etmeyen diğer yedi Yönetim Kurulu üyesine de telefon edip Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki adli yıl açılış törenine katılıp katılmayacaklarını sordu.

Muhalefet etmeyen diğer yedi üyeden üçü; Ahmet Şakir Uzun, Ali Elibol ve Eyyüp Sabri Çepik de törene katılmayacağını söyledi. Eyyüp Sabri Çepik özel bir nedenle katılamayacağını, Ahmet Şakir Uzun ise Samsun’da olacağı için gidemeyeceğini belirtti. Böylece karara muhalefet eden üç avukata ek olarak, muhalefet etmeyen üç avukat da törene gitmeyecek. 

“BAROLARIN BEŞTEPE’YE GİTMEME KARARINI DOĞRU BULUYORUM”

Avukat Ali Elibol törene gitmeme kararıyla ilgili şunları söyledi:

“Yargıtay Kanunu’nun adli yılın açılışını düzenleyen 59’uncu maddesi Metin Feyzioğlu’nun Danıştay’ın 10 Mayıs 2014’teki kuruluş yıldönümü töreninde yaptığı konuşması nedeniyle iptal edildi. Biz de alternatif adli yıl açılış törenini Türkiye Barolar Birliği’nde yaptık. Bu yıl düzenlenecek törene davet edilince Metin Feyzioğlu’nun gidip konuşması gerektiğini, demokrasi ve hukuk daralmalarını muhataplarının gözünün içine bakarak konuşması gerektiğini söyledim. Metin Feyzioğlu oraya avukatları temsilen gitmiyor. Türkiye Barolar Birliği bir amir değil, çatı kuruluştur. Ben törene gitmeyeceğim çünkü adli yıl açılışının yürütmenin merkezinde yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Baroların Beştepe’ye gitmeme kararını da doğru buluyorum.”

NE OLMUŞTU?

Yargıtay 1’inci Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 2 Eylül’de yapılacak adli yıl açılış töreni için TBB ve 79 baro başkanlığına davetiye gönderdi. Bunun üzerine 51 baro birbiri ardına açıklama yayınlayarak törene katılmayacağını duyurdu. TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ise 17 Ağustos’ta yaptığı açıklamada törene katılacağını ve konuşma yapacağını söyledi. Feyzioğlu’nun törene katılmasıyla ilgili tartışmalar sürerken yaklaşık 20 Yargıtay üyesi de törene katılmama kararı aldığını bildirdi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Üç kentten Ahmet Davutoğlu’na ortak çağrı: Biz neden öldürüldük?

SONRAKİ HABER

Sayacılar düşük ücrete karşı aldıkları ortak kararı uygulayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...