TR İnter Tekstil işçileri ücretlerinin ödenmesi için eylem yaptı

Yaklaşık 3 aydır ücretlerini alamayan TR İnter Tekstil işçileri iş yaptıkları Üniteks firması önünde basın açıklaması yaparak ücretlerinin ödenmesini talep etti.

26 Ağustos 2019 18:14
Son Güncellenme Tarihi: 26 Ağustos 2019 14:42
Paylaş

İzmir Buca’da Ege Giyim Organize Sanayi (BEGOS) bölgesinde yer alan, Üniteks/İnditex firmasına iş yapan TR İnter Tekstil’de çalışan işçiler yaklaşık üç aydır ücretlerini alamıyor. Ücretlerini alamadıkları için BEGOS'ta direnen TR İnter Tekstil işçilerinin bugün Çiğli Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) yer alan Üniteks firması önüne basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Emek Partisi, TKP ve çeşitli kurum temsilcileri katıldı. “Üniteks Tekstil /TR İnter işçini mağdur etme. Ücretimizi ve alacaklarımızı öde” pankartı açan işçiler sık sık, “Üniteks işçinin hakkını öde”, “Direnen işçiler kazanacak” ve “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganları attı.

“ÜCRETLERİ KONUSUNDA İŞÇİLER MUHATAP BULAMIYOR”

Basın açıklamasını okuyan DERİTEKS İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz, TR İnter işçilerinin bayram öncesi gece geç saatlere kadar mesaiye kaldığını hatırlatarak, bayram sonra fabrikaya kilit vurulduğunu ve işçilerin ücretleri konusunda muhatap bulamadığını dile getirdi. TR İnter işçilerinin çalışma şartlarının kötü olduğunu anlatan Alagöz, “Sigortasız ve kayıtsız çalıştırma, sigorta primlerinin eksik yatırılması, ücretlerinin ödenmemesi gibi sorunlarla boğuşurken diğer yandan ücretlerini alabilmek için çalışmaya devam ettiler. İki aylık ücretlerini alamadan çalışmaya devam etmelerinin nedeni ise TR İnter ve Üniteks yetkililerinin işçilere paralarının yakın bir zamana kadar alacaklarını söylemesidir” dedi.

“İŞÇİLER SÖZ DEĞİL ADIM BEKLİYOR”

9 Ağustos’ta Üniteks yetkililerinin TR İnter'den üretimi çektiğini açıkladığını söyleyen Alagöz, “İşçilerin ödenmeyen ücret ve fazla mesai alacaklarından TR İnter kadar Üniteks de sorumludur. Çünkü her iki firma yetkilileri işçilere bu konuda yaptıkları açıklamalarda söz vermişler ancak sözlerini tutmamışlardır. Buradan Üniteks ve TR İnter Tekstile çağrımızı bir kez daha yineliyoruz. İşçiler alacaklarının ödenmesini bekliyor. İşçilerin bu mağduriyetini bir an önce giderin. İşçiler artık söz değil adım bekliyor. Sendikamız işçilerin alacaklarının takipçisi olacaktır” diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

G7: Çelişkiler derinleşiyor

SONRAKİ HABER

Avcılar'daki kedi evleri hastalıktan kaynaklı ölümler nedeniyle kaldırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa