19 Ekim 2012 14:23

Yazdıklarımız arşivlendi

Yasin Kesen, Türkiye’de yapılmayanı yaptı ve sosyal medya arşivini kurdu.  Çatısı altında güçlü bir ar-ge ekibiyle beraber Facebook, sözlükler, bloglar ve Twitter’ı takibe alan Yasin Kesen, 2006 yılından bu yana sosyal medyada yazılan tüm iletileri arşivliyor. Türkiye’deki bütün Twitter kullanıcılar

Yazdıklarımız arşivlendi
Paylaş

Yasin Kesen, Türkiye’de yapılmayanı yaptı ve sosyal medya arşivini kurdu.  Çatısı altında güçlü bir ar-ge ekibiyle beraber Facebook, sözlükler, bloglar ve Twitter’ı takibe alan Yasin Kesen, 2006 yılından bu yana sosyal medyada yazılan tüm iletileri arşivliyor. Türkiye’deki bütün Twitter kullanıcılarının mesajlarını anlık kaydeden sistemde biriken tweet sayısı 1 milyarı aştı bile. Twitter, 3 bin 200 tweetten öncekileri göstermediği için Kesen’in arşivi kişi, kurum ve kuruluşlar için önemli bir veri kaynağı. 16 Ekim itibariyle  arşivinde 1 milyar 226 milyon tweet bulunduğunu açıklayan Yasin Kesen ile Twitter üzerine kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Türkiye’de Twitter Ne amaçlı kullanıyor?
15 Ekim itibariyle Türkiyeli Twitter kullanıcıları 10 milyonu aştı. 2 milyon kişi her gün en az bir tweet atıyor. 5 milyon kullanıcı ara sıra tweet yazıyor fakat çoğunlukla başkalarının yazdığı tweetleri okuyor. 1.5 milyon Türkiyeli Twitter kullanıcısı ise hesabını korumalı olarak kullandığı için bu kişilere dair veri bulunmuyor. Geriye kalan 1.5 milyon kullanıcı ise henüz Twitter’ı keşfetme aşamasında. Türkiyeli kullanıcıların önemli bir çoğunluğu, arkadaşlarıyla bir takım şeyleri anında paylaşabilmek, yorumlarını almak için Twitter’ı kullanılıyor. Televizyon programlarını, dizileri veya maçları izlerken duygularını paylaşanlar da oldukça fazla.

MAÇ SIRASINDA SANİYEDE 250 TWEET ATILIYOR

Televizyon kanallarının ‘prime time’ diliminde saatte 800 bine yakın tweet atılıyor. Günlük 7 milyona yaklaşan tweet’lerin yarısı akşam 8 ila gece 1 arasında yazılıyor. Maç yayını söz konusu olduğunda ise saniyede ortalama 250 tweet atılıyor. Haliyle taraftarların söz düellosu da Twitter’a taşınmış oluyor ve Twitter Gündem Listesi’nde saatlerce yer tutuyor.

Kitlesel iletişimde TV, radyo, haber ajanmı daha hızlı?
Twitter tabii ki en öne geçti. Twitter’ın ABD’de yayınladığı bir reklam filmi var. Bu reklamda, Washington’da deprem yaşayan bir kişi, şu anda Washington’da deprem oldu, birazdan New York’tan hissedilir diye tweet atıyor ve o tweeti okuyan New York’taki arkadaşı içmekte olduğu kahvesini masadan kaldırıyor. Sarsıntı gerçekleşiyor ve ardından kahvesini geri koyuyor ve kitap okumaya devam ediyor. Çok hızlı ve kitlesel iletişim imkanı sağlıyor Twitter. Bu reklamın videosu da Youtube’da oldukça rağbet görüyor. Televizyon kanalları, radyolar ya da haber sitelerinin bu habere yer vermesi en az yarım saat zaman alıyor. O zamana kadar da her şey olmuş bitmiş oluyor.

TWİTTER’DA KİMLERE GÜVENMELİ?

Twitter için kontrolsüz bir haber kaynağı denilebilir mi? Provokasyonlara neden olabilir mi?
Burada haberi ilk duyuran kişilerin güvenilir olması lazım. Twitter ve sosyal medyanın tamamı için böyle bir risk söz konusu. Kullanıcılar kimin güvenilir olup olmadığını zaman içerisinde çözebiliyor. Bir yıldan uzun zamandır Twitter kullananlar genelde güvenilir kaynakların kimler olduğunu daha kolay anlayabiliyor.
Sosyal medya okur-yazarlığı konusunda eğitim ihtiyacından bahsedilebilir. Toplumun bir kısmında da ön yargılı yaklaşım söz konusu. Bir kısım insanlar sosyal medyada sadece zararlı içerik bulunduğunu zannediyor. Bir kısmı da propaganda amaçlı, kurumsal amaçlı kullanılması gerektiği zannında. İkisi de yanlış. Burası herkesin özgürce ama hızlıca kullandığı bir yer. Buranın dinamiklerine göre ya da insanların ruh hallerine göre en uygun şekilde kullanmak lazım. Bununla ilgili de sosyal medya okur yazarlığı eğitimine ihtiyaç var. Twitter’ı yasaklayıcı, kısıtlayıcı şeyler söylemek yerine daha faydalı nasıl kullanırız bununla ilgili eğitimcilerle iletişimcilerin çalışması gerekli diye düşünüyorum.
(MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan sayesinde içkiyi bıraktım

SONRAKİ HABER

‘Evrensel sadece bir gazete değil’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...