26 Ağustos 2019 00:31

CHP'li Ömer Fethi Gürer: EYT’lilere yapılan kabul edilemez

Üsküdar Belediyesinde çalışan Enver Ayvacı’nın EYT ile ilgili destek tweetleri nedeni ile işten çıkarıldığını ifade eden CHP'li Ömer Fethi Gürer "EYT'lilere yönelik baskılar kabul edilemez” dedi.

Fotoğraf: CHP

Paylaş

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son olarak Üsküdar Belediyesinde çalışan Enver Ayvacı’nın emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili destek tweetleri nedeniyle işten çıkarıldığını ifade ederek “Emeğinin ve alın terinin karşılığını isteyen, işini doğru düzgün yaparak hak mücadelesi verenlere karşı uygulanan her yöntem sonunda tarihin çöplüğüne gidecektir. Enver’e yapılan haksızlık kabul edilemez” dedi.

ETY'lilerin siyasi iktidarın dikkatini çekip çözüm üretilmesini istediklerini dile getiren CHP’li Gürer, “Bu anayasal bir haktır. Hakkını arayanlara baskı uygulamak, işten atmak, tehditlerde bulunmak, demokratik bir hakkın önlenmesinden öte insan haklarına bir saldırıdır. Demokratik bir talebe dahi baskı ve tehdit uygulamak demokrasi ile bağdaşmaz" dedi.

Emeklilik düzenlemelerine değinen Gürer, "Ülkeyi yöneten siyasi iktidarların beceriksiz ve yanlı uygulamaları nedeni ile 1999 yılında yasa çıktığında, geriye doğru işletilip istisna bir durumda yaratıldı. O günün koşullarında deprem ve ekonomik kriz ile çıkarılan yasayla, 58 olan kademeli yaşını, AKP iktidarı 2008 yılında 65'e çıkarttı. AKP, mezarda emeklilik denen bu düzenlemeden öte ‘Aylık Bağlama Oranı’ ile oynayarak yükselen değil düşen emekli maaşı uygulamasının kanununu çıkardı. Bu düzenlemeden etkilenen kesim, emeklilik süreci gelmeden kanunun etkisini yeterince fark etmedi ama prim günü dolup işten çıkarıldığında olay açığa çıktı. EYT’liler bu büyük yanlışın düzeltilmesi ve haklarının verilmesi için mücadele başlattı” ifadelerini kullandı.

Hak mücadelesi veren EYT’lilere yönelik bu baskıların kabul edilemez olduğunu belirten Gürer, “EYT’liler için verdiğim yasa teklifi, Cumhur İttifakı destek vermediği için Meclisten geçmedi. Bu konuda tüm siyasi partiler ortak komisyon kurup, her yönü ile sorun ele alınıp mutlaka çözüm üretilmelidir. Herhangi bir partiye oy vermiş yüz binlerce insanı 'türedi' diye niteleyip, sorunu görmezden gelmek sorunu ortadan kaldırmıyor, büyütüyor” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Hong Kong'da polis binlerce kişinin katıldığı eyleme saldırdı

SONRAKİ HABER

Çocukları 3 yıldan fazladır tutuklu yargılanan aileler AKP İstanbul il binası önünde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa