26 Ağustos 2019 00:13

Hong Kong'da polis binlerce kişinin katıldığı eyleme saldırdı

Hong Kong'da suçluların Çin'e iadesi tasarısının iptal edilmesi talebiyle düzenlenen eyleme polis tazyikli su ve biber gazıyla saldırdı.

Fotoğraf: Fuat Kabakcı/AA

Paylaş

Suçluların Çin'e iadesi tasarısına karşı hazirandan bu yana geniş çaplı protestoların sürdüğü Hong Kong'da bugün de internet üzerinden yapılan çağrı ve bildirilerle organize olan binlerce kişi yürüyüş düzenledi.

Anadolu Ajansının aktardığına göre Hong Konglular, "Özgürlük için savaş, Hong Kong'un yanında ol" sloganlarıyla kentin Kwai Fong bölgesinden Tsuen Wan Park'a ilerledi. Burada polis, kitleye biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı. Saldırı  sırasında arbede yaşanırken, bir polis havaya uyarı ateşi açtı.

Gözaltılara ilişkin henüz sayı açıklanmadı.

Hong Kong'da dün yapılan protestolarda ise Kwun Tong bölgesinden Kowloon Bay semtine yürüyüş düzenleyenler, Ngau Tau Kok Polis Karakolu yakınlarında Sham Shui Po bölgesinde polisle karşı karşıya gelmişti. Geç saatlere kadar süren olaylarda 29 kişinin gözaltına alındığı açıklanmıştı.

ÇİN'E İADE TASARISI

Hong Kong'da hüküm giyen veya hakkında suçlama bulunan kişilerin Çin'e, Makao Özel İdare Bölgesi'ne ve Tayvan'a iadesini kolaylaştıran yasa tasarısı 3 Nisan'da parlamentoya sunulmuştu.

Tasarı, politik suçları kapsam dışında tutuyor ancak 7,4 milyon nüfuslu Hong Kong'da halkın büyük bölümü, iade edileceklerin Çin'in keyfi gözaltılarına, adil olmayan yargı süreçlerine ve hatta işkenceye maruz kalacağı kaygısını taşıyor.

Muhalifler yasanın çıkması halinde bunun Çin'in Hong Kong'daki siyasi muhalifleri hedef almasıyla sonuçlanacağından endişe ediyor.

Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam, 15 Haziran'da düzenlediği basın toplantısında, tasarının toplumda çok büyük fikir ayrılıklarına yol açtığını, bu nedenle askıya alındığını açıklamıştı.

Protestolara yol açan yasal düzenleme süreciyle ilgili özür dileyen Lam, tasarının bu yasama döneminde gündeme gelmeyeceğini belirtmişti.

Gösterilerine devam edenlerin liderleri ise yasa tasarısı resmi olarak iptal edilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini ifade etmişti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Kadınlardan sosyal medyada #İstanbulSözleşmesiYaşatır kampanyası

SONRAKİ HABER

18. Filmekimi, 4 Ekim'de başlayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa