25 Ağustos 2019 21:30

Uzel Makina, Real Market ve Makro Market işçilerinden tazminat eylemi

Uzel Makina, Real Market ve Makro Market işçileri, Şirinevler Meydanı’nda yaptıkları açıklamayla hakları olan tazminatlarının ödenmesini istedi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İflas gerekçesiyle işten çıkarılan ve tazminatlarını almak için 12 yıldır direnen Uzel Makina işçileri, 25 aydır direnen Real Market işçileri ve konkordato ilanıyla işten çıkarılan Makro Market işçileri İstanbul Şirinevler Meydanı’nda yaptıkları açıklamayla tazminatlarını istedi.

Uzel işçileri adına açıklama yapan Orhan Soyluer, “Bizim amacımız hak aramak, ekmek mücadelesi ve onur mücadelesidir” dedi. 12 yıldır tazminatlarını ve 5 aylık ücretlerini alamadıklarını hatırlatan Soyluer, iktidarın ekonomik kriz sebebiyle sermayedarlara sahip çıktığını belirterek “Ama hükümet bize sahip çıkmadı” diye konuştu.

Makro Market işçisi Hatice Gongu, “Tam 16 aydır eylem yapıyoruz. Çok zor bir süreç yaşıyoruz. Biz tam 16 aydır kadınlı erkekli direniyoruz. Hep bir tarih veriyorlar. O tarihler gelip geçiyor. Biz artık kesin ve net bir dönüş bekliyoruz” dedi.

Real Market işçisi Yılmaz Balkese ise “25 aydır mücadele ediyoruz. Sermaye kazanamayacak, işçinin alın terini, hakkını yedirmeyeceğiz. Herkesten destek bekliyoruz. Kendiniz için destek vermelisiniz. Kapının önüne patron tarafından konulunca hakkınızı alabilmek için. İş yerinizin kapısında darbedilmemek için” diye konuştu.

Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu da işçilerinin haklarının verilmesini talep etti. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Şiddete tepkisizlikle suçlanan RTÜK'ün Başkanı, kendisini eski cezalarla savundu

SONRAKİ HABER

Ekinler Endüstri'de 8 işçi daha işten atıldı, işçiler birlikte mücadele çağrısı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa