25 Ağustos 2019 16:56

İzmir'deki orman yangını ile ilgili Meclis araştırması istendi

CHP İzmir Milletvekilleri orman yangınıyla ilgili Meclis araştırması açılmasını istedi. Yangına müdahale sürecinde ihmallerin görüldüğü; bunların ve başka tüm detayların araştırılması istendi.

Fotoğraf: İzmir Büyükşehir Belediyesi

Paylaş

CHP İzmir Milletvekilleri İzmir’deki orman yangınıyla ilgili Meclis araştırması istedi. TBMM Çevre Komisyonu Üyesi ve partisinin komisyon sözcüsü CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan tarafından hazırlanan meclis araştırma önergesi tüm CHP İzmir Milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığına sunuldu.

Yangın söndürme çalışmalarındaki koordinasyonsuzluklara vurgu yapılan meclis araştırma önergesinde, yangın söndürme çalışmalarında Tarım ve Orman Bakanı’nın söylediği sayıda helikopterin çalışmadığı, yangın söndürme uçaklarının hiç olmadığı, askeri birliklerden yardım istenmediği, yerleşim yerlerine dayanan yangın sebebiyle bölge halkı çok büyük tehlike atlattığı ve hem yanan ormanlık alandaki zararın hem de vatandaşın mağduriyetinin çok büyük olduğuna dikkat çekildi.

Yangınla ilgili tüm detayların araştırılmasını talep eden vekiller, “İzmir’de üç gün boyunca kontrol altına dahi alınamayan ve üç farklı ilçe sınırlarını içine alacak kadar yayılan orman yangının sebebinin araştırılarak ortaya çıkarılması, yangının çıkması ve yayılması noktasında sorumluluğu olanların tespit edilmesi, söndürme çalışmalarında yaşanan tüm aksaklıkların ortaya koyularak bu aksaklıklarda sorumluluğu ve ihmali olanların belirlenmesi, bölgedeki zararın tüm boyutlarının her yönüyle araştırılarak ortaya koyulması, bölge halkının zararının tespit edilerek mağduriyetlerin giderilmesi ve bilimsel çalışmalar ışığında yanan bölgenin tekrar ağaçlandırılıp ekosistemin normale dönmesi için yerel yönetimlerle de işbirliği yapılarak acil eylem planı hazırlanması amacıyla” meclis araştırması istedi.

Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer orman yangınlarıyla ilgili tüm kuruluşlara belediyeyle koordinasyonlu hareket etme çağrısı yaparak, herkesi 30 Ağustos’ta yanan İzmir ormanlarında gerçekleştirecek olan İzmir Buluşması’na davet etti. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Hakkari'de 2 bölge 'özel güvenlik bölgesi' ilan edildi

SONRAKİ HABER

ABD: Türkiye'nin Suriye'ye girme fikrinin gerilediği konusunda ikna olduk

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa