24 Ağustos 2019 19:17
Son Güncellenme Tarihi: 24 Ağustos 2019 19:49

Beşiktaş'ta sendika ve kadınların kayyum eylemleri polislerce engellendi

Beşiktaş'ta emek örgütleri ve kadınları düzenlemek istediği kayyum protestoları polislerce engellendi. Kadınların eylemine dönük polis saldırısında yaklaşık 20 kadın gözaltına alındı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İstanbul Beşiktaş'ta kayyum atamalarına karşı yapılmak istenen iki ayrı basın açıklaması polisler tarafından engellendi. İlk olarak DİSK, KESK, TTB ile TMMOB ve HDP'li milletvekillerinin gerçekleştirmek istediği eylem polislerce engellendi. Polisler açıklama yapmak isteyenleri gözaltına almakla tehdit etti. Bir diğer eylem ise Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu tarafından yapılmak istendi. Açıklama yapmak için İskele'ye gelen kadınlara polis saldırdı.

DİSK, KESK, TTB ile TMMOB ve HDP'li milletvekillerinin belediyelere kayyum atanmasını protesto etmek için Beşiktaş iskelesinde yapmak istediği oturma eylemi polisler tarafından engellendi. Polisler aralarında HDP milletvekilleri, sendika ve meslek odaları temsilcilerinin de bulunduğu grubun sadece basın açıklaması yapmasına izin vereceklerini, aksi takdirde gözaltı yapacaklarını söyledi.

Daha sonra polis oturma eylemi yapmak isteyen grubu polis kalkanları ile çembere aldı. Bunun üzerine KESK, DİSK, TMMOB ve TTB adına iskelede basın açıklaması düzenledi. 

Eğitim Sen 3 No'lu Şube Başkanı Ayfer Koçak, yaptığı açıklamada sendikaların HDP'li belediyelere kayyum darbesine karşı olduğunu belirterek "Darbe nerden gelirse gelsin hukuku ortadan kaldıran her türlü darbeye karşı net bir duruş sergiledik. Biz dört emek örgütü olarak çağrıda bulunduk: Evet biz emekçiler olarak toplumun vicdanı olarak bugün burada kayyum darbesine karşı açıklama yapıyoruz. Bu açıklama son olmayacak. Bu ülkede iktidarın yarattığı koşullarda direnenler kadınlar, çocuklar yaşamın bedelini ödüyor" dedi.

"SEÇME VE SEÇİLME HAKKIMIZ İÇİN  BURADAYIZ"

DİSK Temsilcisi Kanber Saygılı ise yaptığı açıklamada, halkın seçme ve seçilme hakkının gasbedildiğini ifade etti. Saygılı, "Bugün burada bulunmamızın amacı demokrasinin d harfini ifade eden seçme seçilme hakkımız için buradayız. Halkımızın seçme ve seçilme hakkını bertaraf etmek isteyen AKP ve MHP bloğu bir kere daha 19 Ağustos'ta Amed, Van ve Mardin belediye eş başkanları ile birlikte meclis üyelerimizi görevden el çektirilip yerine kayyum atadı. Kayyum demek darbe demektir. Yüreği, vicdanı kalbi demokrasiden yana olanlar bu darbe hukukunu kabul etmez" dedi.

"MÜCADELE BİRLEŞEREK DEVAM EDECEK"

Saygılı şöyle devam etti: "Bugün Diyarbakır'dan Van'a, Van'dan Mardin'e, Mardin'den Ankara'ya, Ankara'dan İstanbul'a, İstanbul'dan Kazdağları'na, Hasankeyf'e yaşam hakkımız için direnişteyiz. Seçme ve seçilme hakkımızı asla asla sizlere teslim etmeyeceğiz. Bir şeye ihtiyacımız var bunu 31 Mart'ta 23 Haziran' da yaptık. Birleşirsek kazanabiliriz. Giderek kaybediyorlar. Yapılacak tek şey var: Seçimle gelen seçimle gider. Bu basın açıklamasıyla AKP'yi uyarıyoruz. Halkın seçme ve seçilme hakkına saygı gösterin. Mücadelemiz daha fazla birleşerek devam edecek."

VEKİLLERDEN OTURMA EYLEMİ: BASKI VE ZULMÜNÜZLE SÜRDÜREMEZSİNİZ

Basın açıklamasının ardından HDP Milletvekilleri Saruhan Oluç, Oya Ersoy, Dilan Dirayet Taşdemir, Ahmet Şık, Züleyha Gülüm, Serpil Kemalbay, Dilşat Canbaz Kaya ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu yarım saatlik oturma eylemi gerçekleştirdi.

Burada oturma eylemi gerçekleştiren vekiller basın açıklaması düzenledi. HDP Milletvekili Züleyha Gülüm yaptığı açıklamada, "Bugün bu meydanda demokratik tepkisini göstermek amacıyla bir açıklama yapılmak isteniyordu ancak hukuksuz işleyen iktidar oturma eylemine izin vermedi. Bunu da bir tehdit şeklinde söyledi. Ülkede hak, hukuk, adalet tanımayan bir iktidarla karşı karşıyayız. Nasıl İstanbul seçimleri iptal edildiyse Van, Diyarbakır Mardin'de aynısı yapıldı" diye konuştu.

Gülüm halkın iradesinin gasbına karşı tepki gösterenlere yönelik saldırılara tepki göstererek "Avukatların, kadınların, halkın açıklamalarına saldırıyorlar. Baskı ve zulmünüzle iktidarınızı sürdürmezsiniz. Bugün burada yapılmak istenilen eylem de bunun sözüdür. Buradan kadınlara yaptığınız düşmanlığı vurgu yapıyoruz. Eş başkanlarımıza saldırıyorsunuz. Daha dün birkaç kadın cinayeti daha yaşandı. İşte bizim eş başkan sistemiz tam da kadına yönelik şiddeti önlemek üzere kurulmuş mekanizmalardır. Kadın erkek eşitliğini var eden mekanizmamızdr. Bunu gasbetmenize izin vermeyeceğiz. Eş başkan sistememize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Kadınları, Kürt halkını yok saysanız bile biz buradayız. Geri çekilmek zorunda olan sizsiniz. Demokrasiyi hukuku size uygulatacağız."

"BU DARBEYE RIZA GÖSTERMEYECEĞİZ"

Gülüm'ün ardından CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu konuştu. Tanrıkulu, oturma eylemine izin verilmemesine tepki göstererek şunları söyledi: "Çok uzun zamandan bu yana yurttaşlar kendi görüşlerini ifade etme hakkından yoksunlar. Bu tablo demokrasinin olmadığının ortaya koyuyor. Buna rıza göstermeyeceğiz. Kayyum her ne kadar KHK ile mevzuata girmiş ise de hukuka uygun değil Anayasa'ya aykırı. Bu darbeye rıza göstermeyeceğiz."

KADINLARIN KAYYUM PROTESTOSUNA POLİS SALDIRDI: 20 GÖZALTI

Öte yandan Kadınlar Birlikte Güçlü Platformunun çağrısıyla İstanbul’da yapılmak istenen kayyum protestosuna da polis saldırdı. Saldırı sırasında çok sayıda kadın ve bir gazeteci gözaltına alındı.

Kadınların Beşiktaş Meydanı’nda açıklama yapmalarına izin vermeyen polis İskele’de açıklama yapabileceklerini söyledi. Kadınlar İskele’ye geldiklerinde polisin saldırısına maruz kaldı. “Direne direne kazanacağız”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz itaat etmiyoruz” sloganları kadınlar darbedilerek gözaltına alındı. Yaklaşık 20 kadın gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Özgür Gelecek Muhabiri Taylan Öztaş ve karsimahalle.org muhabiri Şeriban Alkış da bulunuyor.

BEYLİKDÜZÜ BARIŞ VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ: SUSMUYORUZ, İTİRAZ EDİYORUZ

Kayyumlara karşı Beylikdüzü Barış ve Demokrasi Güçleri de polisin tüm engelleme çabalarına rağmen basın açıklaması yaptı. “Susmuyoruz, itiraz ediyoruz” denilen açıklamada “Bu sadece HDP’nin ve Kürt halkının sorunu değildir; tüm Türkiye halklarının, tüm demokrasi güçlerinin ortak sorunudur. Tüm demokrasi güçlerini ve vicdan sahibi tüm yurttaşlarımızı, birlikte mücadeleye çağırıyoruz. Birlikte kazandık, birlikte savunacağız” ifadelerine yer verildi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Cumartesi Anneleri: Konca Kuriş'i unutmadık, Elmas Eren'i unutmayacağız

SONRAKİ HABER

Yargısız şekilde ihraç edilen öğretmenler için mahkeme beraat kararı verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa