24 Ağustos 2019 17:43

Emniyet talep etti, Kadıköy Kaymakamlığı Queer Olympix’i yasakladı!

İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün talebi üzerine Kadıköy Kaymakamlığı, Queer Olympix’in Kalamış’ta yapılacak bölümlerini yasakladı.

Queer Olympix görseli

Paylaş

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Queer Olympix’e ikinci gününde yasak geldi. 23 Ağustos'ta Heybeliada’da başlayan spor etkinliği bugün Kadıköy Kalamış’ta devam edecekti. Sabah saatlerinde etkinliklerin yapılacağı yere polis, TOMA’larla geldi ve Queer Olympix’in yasaklandığını bildirdi.

Olimpiyatı düzenleyenlere iletilen yasaklama kararına göre İlçe Emniyet Müdürlüğü bugün, “kamu düzeni, suç işlenmesini önlemek, genel sağlığın ve genel ahlakın korunması” gerekçeleriyle Kadıköy Kaymakamlığı’ndan etkinliği yasaklamasını talep etti. Kaymakamlık da bu gerekçelerle yasak kararına onay verdi.

Kaos GL'den Yıldız Tar'ın haberine göre Emniyet’in verdiği dilekçe ve Kaymakamlığın jet hızıyla olur kararı verdiği yasaklama kararına gerekçe olarak 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu gösterildi. Ancak Kanunun 3. maddesinde “Herkes, önceden izin almaksızın, bu kanun hükümlerine göre silahsız ve saldırısız olarak kanunların suç saymadığı belirli amaçlarla toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir” deniliyor.

"HUKUK YOLUNU KULLANABİLME HAKKI DA ELDEN ALINIYOR"

Kaymakamlığın yasaklama kararını değerlendiren Kaos GL Derneği’nden Avukat Hayriye Kara “Ortada çok ciddi hukuksuzluklar silsilesi var. İlk olarak, bu karar Cumartesi günü alınıyor ve mahkemeler kapalı olduğu için böylece hukuki süreci başlatabilme ve hukuk yolunu kullanabilme ellerinden alınıyor. Cumartesi ve Pazar günü yapılacak bir etkinliği Cumartesi sabahı apar topar yasaklamak, en doğal hak olan karara itiraz edebilme ve yürütmeyi durdurma kararı alabilme şansını ellerinden alıyor."

“Polisin tehditkar bir şekilde TOMA ile gelmesi ve ‘bu etkinliği bildirmek zorundaydınız’ demesi ise bir başka hukuksuzluk. Spor etkinliklerinin yapılacağı bir olimpiyatta bildirme zorunluluğu diye bir şeyden bahsedilemez. Bu etkinlikler, daha önceden belirlenen bir alanda yapılacak spor karşılaşmaları ve atölyeleridir. Düzenleyiciler LGBTİ+’lar olduğu, queer bir spor karşılaşması olduğu için sanki izin alınması gerekiyormuş gibi bir algı yaratılıyor. Oysaki kanun gereği böyle bir zorunluluk yok" diye belirtti.

QUEER OLYMPIX 

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Queer Olympix, 23 Ağustos’ta Heybeliada’da başladı. Olimpiyatın yasak kararından önce bugün ve yarın Kadıköy Kalamış’ta spor etkinlikleri ile devam etmesi planlanıyordu.

Atletik Dildoa’nın düzenlediği Queer Olympix “ayrımcılığa ve nefret söylemlerine yer olmayan; her bedenin, her cinsiyetin keyif alarak oyun oynayabileceği ve pasların eşit dağıldığı, küfürsüz, yaratıcı takım oyunlarına yer veren kuir spor buluşması”.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Doğum yapan kadın, boşanma davası açtığı eşi tarafından bıçaklandı

SONRAKİ HABER

Ardahan'da bir kadın silahla vurulmuş halde ölü bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...