23 Ağustos 2019 15:29

G7 Zirvesi’ne karşı protestolar başladı, kentte olağanüstü önlemler alındı

Fransa’nın kuzeyinde, İspanya sınırındaki tatil beldesi Biarritz’de yarın başlayacak G7 Zirvesi’nde karşı protesto gösterileri devam ediyor.

G7 Ez” (G7 Hayır) inisiyatifi'nin sitesi https://g7ez.eus/es/inicio/'den alınmıştır.

Paylaş

Fransa’nın kuzeyinde, İspanya sınırındaki tatil beldesi Biarritz’de yarın başlayacak G7 Zirvesi’nde karşı protesto gösterileri devam ediyor. Fransa’nın protesto gösterilerine katılacak yabancıların hemen sınır dışı edilmesi yönünde karar alması ise eleştiriliyor.

ALTERNATİF ZİRVE BAŞLADI

Başta Fransa olmak üzere Avrupa’nın değişik ülkelerinden savaş ve militarizm karşıtı inisiyatif ve örgütlerin hafta başında İspanya’nın sınır kasabası Irun’daki “Alternatif Zirve” adıyla başlattıkları etkinliklerin, cumartesi günü büyük bir gösteriyle sürmesi planlanıyor. Gösteriye binlerce insanın katılması bekleniyor. Bask Bölgesi’ndeki değişik örgüt ve partiler tarafından kurulan “G7 Ez” (G7 Hayır) inisiyatifi öncülüğünde gerçekleştirilen alternatif zirveye diğer Avrupa ülkelerinden de katılım söz konusu.

OLAĞANÜSTÜ ÖNLEMLER

Fransa polisi, G7 Zirvesi dolayısıyla Biarritz’de olağanüstü hal ilan etmiş durumda. Giriş çıkışlarda kontroller yapılırken, özellikle kent merkezine eylemcilerin yaklaşmasına izin verilmiyor. İlan edilen “güvenlik bölgeleri”nden evleri olan sakinler ise ancak kontrolden geçtikten sonra girebiliyor.

Zirvenin yapılacağı lüks “Hotel duPalais” etrafında ise adeta kuş uçurulmuyor. Tatil döneminde kasabada zirvenin düzenlenmesine belediye yönetimi eleştiriler yöneltmişti. Yine kasaba esnafları da zirve dolayısıyla alınan güvenlik önlemlerinden şikayetçi. Zirve dolayısıyla 15 bin polis ve jandarma görevlendirildi.

CUMARTESİ BÜYÜK GÖSTERİ

Bu kadar yoğun baskı nedeniyle protestocuların merkezi ise İspanya sınırında bulunan komşu Hendaye kasabası oldu. 80 kadar örgütün çağrısıyla savaşa, militarizme, sömürüye karşı 100’den fazla etkinlik düzenlendi.

Kasabada gösteri için yapılan başvuruların çoğu ise reddedildi. Buna rağmen cumartesi günü Hendaye üzerinden Irun’a doğru bir gösteri yapılacak. Pazar günü ise Biarritz merkezinde yedi ayrı eylemin yapılması için başvuru yapıldı. Ancak hepsi de reddedildi. Buna rağmen eylemlerin yapılacağı duyuruldu.

FRANSA’DAN GÖSTERİCİLERİ SINIR DIŞI KARARI

Fransa, protesto gösterilerine katılacak yabancıların hemen sınırdışı edilmesi yönünde bir düzenleme yaptı. İki hafta önce bölgeye giden Alman antifaşist radyo kanalının bir muhabiri gözaltına alınarak hızla sınırdışı edilmişti.

Almanya da eylemciler hakkında Fransa’ya bilgi verme kararı aldı. Ayrıca İspanya tarafındaki Bask ülkesinden geçişlerin engellenmesi için sınır kontrolleri yapılacak. Polis, daha önce bölgede sığınmacıların tutulduğu kampı boşaltarak, gözaltına alınacak göstericiler hazırladı. (Köln/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İstanbul, İzmir ve Ankara'dan kayyumlara tepki: Başkanlar görevlerine dönsün

SONRAKİ HABER

Metrobüste kadını taciz eden sanık tahliye edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...