23 Ağustos 2019 16:57

Bilal Erdoğan’ın yönetiminde olduğu Okçular Vakfının reklamı kamu spotu oldu

Bilal Erdoğan'ın mütevelli heyetinde bulunduğu Okçular Vakfının Malazgirt Savaşı'nın yıl dönümü nedeniyle hazırladığı görüntüler, kamu spotu olarak televizyonlarda ücretsiz yayınlandı.

Fotoğraf: Okçular Vakfı Basın Bülteni

Paylaş

Okçular Vakfının Malazgirt Savaşı'nın yıl dönümü nedeniyle hazırladığı görüntüler, kamu spotu olarak televizyonlarda ücretsiz yayınlandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın mütevelli heyetinde bulunduğu Okçular Vakfı'nın kamu spotu, RTÜK'te alelacele oy çokluğuyla kabul edildi.

Bu yıl 23-26 Ağustos tarihleri arasında Ahlat ve Malazgirt'te düzenlenecek olan Malazgirt Zaferi'ni Anma Etkinlikleri'yle birlikte yapılacak olan 3. Anadolu Fetih Kupası Türk Okçuluğu Müsabakaları, Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleşiyor. Müsabakaları düzenleyen Okçular Vakfı'nın mütevelli heyetinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan bulunuyor. Daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden kaynak aktarımı, vergi muafiyeti gibi kıyaklarla gündeme gelen vakfın hazırladığı reklamların kamu spotu olarak ücretsiz bir şekilde televizyonlarda yayınlanması tepki çekti.

MUHALEFETTEN KARŞI OY

Kamu spotu başvurusu RTÜK'te iki CHP, bir HDP'li üyenin karşı oy kullandığı toplantıda oy çokluğuyla kabul edildi. RTÜK'ün CHP kontenjanından seçilen üyesi Faruk Bildirici, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Okçular Vakfı’nın Malazgirt Zaferinin yıl dönümü için hazırladığı üç filmin televizyonlarda kamu spotu olarak ücretsiz yayınlanmasının oy çokluğuyla kabul edildiğini söyledi. Karşı oy gerekçesini paylaşan Bildirici, “Malazgirt Zaferi etkinliklerinin -partili Cumhurbaşkanlığının himayesinde bile olsa- bir vakıf tarafından sahiplenilmesi yanlıştır. Kaldı ki, Okçular Vakfı, siyasi iktidarın koruyup kolladığı bir kuruluştur. Malazgirt zaferi, bir siyasi parti veya bir vakıf tarafından kutlanamaz. Okçular Vakfı’nın etkinliklerini duyurmasının yolu ücretsiz yayınlanacak ve siyasi iktidarla yakınlığı nedeniyle ayrıcalıklı işlem görecek kamu spotları olmamalı” dedi.

VAKIF 15 DEĞİL, BİR GÜN ÖNCE BAŞVURDU

Okçular Vakfı için ayrıcalık tanınırsa yarın başka vakıfların da etkinlikleri için spot hazırlayıp RTÜK’e başvurabileceğine dikkat çeken Bildirici, RTÜK yönergesine göre kamu spotları başvurusunun RTÜK’e en az 15 gün önce yapılması gerektiğini kaydetti. Oysa Okçular Vakfı’nın Üst Kurul toplantısından bir gün önce yani 20 Ağustos’ta başvurduğunu aktaran Bildirici, “Alelacele Üst Kurul gündemine alınmış ve 22 Ağustos’ta yayınlanmaya başlamıştır. Okçular Vakfı spotlarında ok olmaması ve kılıcın başrolü oynamasının garipliğini bir yana bırakırsak, kamu spotlarında siyasi figür ve mesaj da olmaması gerekir. RTÜK üyesi olduğumdan bu yana 18 kamu spotu ve zorunlu yayın kararından 6’sına karşı oy kullandığımı da açıklayayım. (Ankara/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Emek Hareketinden Mühendis Mimar Ve Şehir Plancıları: Kaz Dağları’ndan defolun

SONRAKİ HABER

CHP'li Mehmet Bekaroğlu: Demirtaş’ı serbest bırakın, çözüm süreci tekrar başlasın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa