23 Ağustos 2019 02:28

Lübnan'daki Filistinliler mülteci kamplarında 'çalışma izni'ni protesto etti

Filistinli mülteciler, Lübnan Çalışma Bakanlığının ‘çalışma izni’ kararını protesto için ülkedeki tüm kamplarda eylemler yaptı.

Arşiv | Fotoğraf: VOA

Paylaş

Lübnan'daki Filistinli mülteciler, çalışma izni almalarını zorunlu kılan Lübnan Çalışma Bakanlığının kararını protesto için ülkedeki tüm kamplarda eylemler yaptı. Eyleme katılanlardan Yasir Ali, eylemlerin tüm Filistin kamplarında yapıldığını belirtti.

Eylemlerin yarına kadar süreceğini ifade eden Ali, Filistinli mültecilerin başkent Beyrut'un güneyindeki Çalışma Bakanlığı binası önünde oturma eylemi yaptıklarını ve hükümetin bugünkü kabine toplantısı ile eş zamanlı olarak kamplarda protestolar düzenlediklerini söyledi.

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Lübnan Enformasyon Bakanı Cemal el-Cerrah ise toplantıda Filistinlilerin durumunun masaya yatırıldığını ve konuyu incelemek üzere Başbakan Saad el-Hariri başkanlığında bir komite kurulduğunu aktardı.

‘YASA DIŞI İŞ GÜCÜ’ İLE MÜCADELE PLANI

Lübnan hükümeti, yüksek işsizlik oranını azaltmak için 6 Haziran'da ‘yasa dışı iş gücü’ ile mücadele planını uygulamaya koymuştu.

Plan kapsamında, yabancılara ait ya da yabancılar tarafından kiralanan ancak çalışma izni bulunmayan işletmelerin kapatılması, yabancılara ait ticari işletmelerdeki çalışanların yüzde 75'inin Lübnanlı olması gibi uygulamalar getirilmişti.

Ancak Filistinliler söz konusu plan kapsamında diğer yabancılar gibi kendilerinden de ‘çalışma izni’ istenmesini ‘mülteci’ statülerini etkilediği gerekçesiyle protesto ediyor.

Lübnan'da 600 bine yakın Filistinli mültecinin yaşadığı belirtiliyor. (Beyrut/AA)

ÖNCEKİ HABER

Düzce'de sağanak nedeniyle dereler taştı, D-100 karayolunda ulaşım aksadı

SONRAKİ HABER

Aliağa Emek ve Barış Şenlikleri'nde emek mücadelesi öne çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa