22 Ağustos 2019 23:07

Sezai Temelli: Görevden alınanlar bir an önce görevine iade edilmeli

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Van'da katıldığı bir toplantıda kayyum atamalarına tepki gösterdi, kararın bir an önce geri çekilmesini istedi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, kayyum atamalara karşı Van’da açıklama yaptı. Temelli, beraberindeki HDP milletvekilleri ve Van Büyükşehir Belediyesi Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ile partisinin İpekyolu ilçe binasına geldi.

Burada yaptığı konuşmada kayyum atamalarına tepki gösteren Temelli, 2016'da birçok belediye başkanı, milletvekili ve belediye meclis üyesinin tutuklandığını hatırlattı.

Demokratik siyasette mücadeleyi yükselttiklerini ifade eden Temelli, şunları kaydetti:

“Dedik ki; 'Bu ülkeyi kayyum utancından hep beraber kurtaracağız.' İşte 31 Mart'ta yaptığımız budur. Bunu içine sindiremeyenler, birçok belediye başkanımızın mazbatasını vermeyerek irademizi gasbetmeye başladılar. İstanbul seçimlerinde elde ettiğimiz zaferi içine sindiremeyenler, Diyarbakır, Mardin ve Van'a kayyum atadılar. Bunu kabul etmiyoruz. Bir an önce bu karar geri çekilmeli, arkadaşlarımız görevlerine iade edilmeli. Bunu bekliyoruz.”

Asla iradelerinden vazgeçmeyeceklerini belirten Sezai Temelli, “Diyorlar ki 'Halkın kaynaklarını, belediyelerin kaynaklarını çarçur ediyorlar.' 2016'ya kadar onca yıl belediyelerde iktidarda kaldık. Bir kuruş yolsuzluk yoktur. Onca belediye incelemeye alındı, onca müfettiş ve Sayıştay geldi, bir kuruş yolsuzluk bulamadı” dedi. (Van/AA)

ÖNCEKİ HABER

Marmaris’in Beldibi Mahallesi’nde aynı bölgede ormanlık alanda 4’üncü yangın

SONRAKİ HABER

İhraçlara karşı oturma eylemleri 114. haftasında: Diz çökmedik, çökmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa