22 Ağustos 2019 22:58

TBB: Görevden alınanlarla ilgili tatmin edici açıklama yapılsın

Türkiye Barolar Birliği, Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınmalarıyla ilgili açıklama yaptı.

Fotoğraf: Ahmet Kaplan/AA

Paylaş

Türkiye Barolar Birliği Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınıp yerlerine kayyum atanmasına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada; hangi somut davranışlarının görevden uzaklaştırmayı gerektiren görev suçlarına vücut verdiği konusunda tatmin edici şekilde bilgilendirilmesi gerektiği belirtildi.

Türkiye Barolar Birliğinden yapılan yazılı açıklamada, seçimle göreve gelen yöneticilerin idari işlemle görevden uzaklaştırılmalarının son derece istisnai durumlarda mümkün olduğu belirtildi. Açıklamada bu işlemlerin sağlam delillerle gerekçelendirilmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada, bu olayda dosyaların ayrıntılarının kamuoyuyla paylaşılmadığı belirtilerek, “Kamuoyu, seçilmelerinin üzerinden birkaç ay gibi kısa bir süre geçmiş olan ve YSK tarafından adaylıkları konusunda bir sakınca görülmeyen bu belediye başkanlarının hangi somut davranışlarının görevden uzaklaştırmayı gerektiren görev suçlarına vücut verdiği konusunda tatmin edici şekilde bilgilendirilmelidir” ifadelerine yer verildi.

Kayyum atamaların ardından ortak açıklama yayınlayan 30 baro yönetimi, kayyumların idari bir darbe olduğuna dikkat çekerek görevden alınan belediye başkanlarının derhal görevlerine iade edilmesini istemişti. (Ankara/AA)

ÖNCEKİ HABER

Hakkındaki uzaklaştırma kararı kâr etmedi: Eşini öldürdü

SONRAKİ HABER

Trump: Ruhani ile görüşmeyi tercih etmem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa