22 Ağustos 2019 22:34

Suriye ordusu Rusya'nın desteğiyle Han Şeyhun’da kontrolü sağladı

Suriye ordusu, Rusya'nın hava desteğiyle İdlib’in Han Şeyhun ilçesinde kontrolü sağladı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

İdlib’de cihatçı örgütlerle çatışmaları sürdüren Suriye ordusu, Rusya'nın hava desteğiyle İdlib’in Han Şeyhun ilçesinde hakimiyet sağladı.

Suriye ordusu ilçeye batı yönünden girişte bulunan Fakir ve Nimr kontrol noktalarını ele geçirdikten sonra, dün öğle saatlerinde Hazzanat noktasını da almış ve ilçeyi her yönden çevrelemişti.

Bu hamleyle ilçeyi kuzeydoğusundan da kuşatan Suriye ordusu ilçe merkezine girdi.  Han Şeyhun'un yanı sıra, güneyindeki Morik ve Kefer Zita ilçeleri de Suriye ordusunun denetiminde kaldı.

KREMLİN BASIN SÖZCÜSÜ PESKOV: BU TÜR ZAFERLER MEMNUNİYETLE KARŞILANABİLİR

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Han Şeyhun’da Suriye ordusunun hakimiyet sağlamasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.

Peskov, başkent Moskova'da yaptığı açıklamada “Elbette, gruplar üzerindeki bu tür zaferler memnuniyetle karşılanabilir. Başından beri, teröristler ve terör gruplarıyla mücadelenin bütün alanlarda devam edeceği söylenmişti” dedi. Peskov, ilerleyen günlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında telefon görüşmesi olabileceğini ifade etti.

TSK İDLİB'E TAKVİYE BİRLİK GÖNDERDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ise İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki gözlem noktalarına çok sayıda zırhlı araç, personel, personel taşıyıcı ve mühimmat içeren askeri konvoy yolladı.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde Astana anlaşmaları kapsamında TSK'ye ait 12 adet ateşkes gözlem noktası bulunuyor.

İdlib iç savaşın başından bu yana cihatçıların kalesi olarak biliniyor. nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, Mart 2015'te cihatçı güçlerin kontrolüne geçti. Bu nedenle İdlib, Suriye ordusunun en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

Türkiye, Rusya ve İran 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında, İdlib ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etti. (İdlib/AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Mültecileri kurtaran kaptan onur nişanını reddetti

SONRAKİ HABER

Antalya'da İYİ Parti'den istifa eden 20 kişi MHP'ye geçti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...