23 Ağustos 2019 08:13

Yünsa işçileri: Onayımızı almadan sözleşmeyi imzalamayın

Evrensel'de yayımlanan bir haber nedeniyle gazetemizden ve işçilerden davacı olacağını söyleyen TEKSİF Çerkezköy Şube Başkanı Mürsel Türkkan'a işçiler tepki gösterdi.

İşçilerden tepki gören TEKSİF şube başkanı fabrikaya astığı yazıda gazetemizden ve işçilerden davacı olacağını duyurdu. Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Tuncay SAĞIROĞLU
Tekirdağ

25. Dönem Tekstil Grup Sözleşmelerinde patronların yüzde 3+3 dayatması devam ederken TEKSİF ise işçilere gözdağı vermeye çalışıyor. Evrensel'de yayımlanan bir haber sonrası Yünsa fabrikasına giden TEKSİF Çerkezköy Şube Başkanı Mürsel Türkkan gazetemizi ve gazetemize açıklama yapan işçileri mahkemeye vermekle tehdit etti. Ancak işçilerden tepki gören Türkkan fabrikadan ayrılmak zorunda kaldı. Evrensel'e konuşan işçiler bir kez daha uyarıda bulundu: “Onayımızı almadan sözleşmeyi imzalamayın.”

Aylardır sözleşme ile ilgili işçilere bilgi vermeyen Mürsel Türkkan, Evrensel'de yayımlanan haberlerden sonra fabrikaya gidip işçileri ve gazetemizi “Kaos ortamı yaratmak”la suçladı, gazetemiz ve işçiler hakkında dava açacağını söyledi. Bunun üzerine Yünsa işçileri, “Gazetede çıkan haberde yazılanların hangisi yanlış” diyerek tepkilerini dile getirdi. İşçilerden istediği yanıtı alamayan Mürsel Türkkan fabrikadaki panoya yazı asarak ayrılmak zorunda kaldı.

"PABUÇ BIRAKMAYIZ"

Şube başkanının bu açıklamasından sonra görüştüğümüz Yünsa işçileri, “Başkan hem fabrika müdüründen hem de sendikadan fırça yiyince sabahın köründe fabrikaya geldi. Bizleri mahkemeye vermekle tehdit etti. Biz buna pabuç bırakmayız. Ağzının payını aldı ve gitti” dedi.

Yünsa işçileri, “Bunlar sendikayı babalarının çiftliği sanıyor. İstedikleri atı şimdiye kadar oynattılar. Bizleri insan yerine bile koymuyorlar. Sözleşmeden şimdiye kadar hiç haberimiz olmadı. Gazetede çıkan haberden sonra öğrendik. Patronlar yüzde 3 veriyormuş ama biz 12 saat gece gündüz çalışıyoruz. Bunu hiç kimse kabul etmez” diye konuştu.

Ağustosun son günü tekrar bir görüşme olacağı yönünde söylentilerin olduğunu dile getiren işçiler şunları söyledi:

“Burada da anlaşma olmazsa grev kararı alınacakmış. Grevden bahsediyorlar ama mesailer devam ediyor. Grevde kararlı olan sendika önce fazla mesaileri keser. Ama hâlâ bize tam bilgi vermiyorlar. Ortada konuşulan lafların hiçbiri olmaz. Bize yüzde 3 deyip yüzde 5’e, 8’e razı etmeye çalışacaklar. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. On beş yıl çalışmamıza rağmen hâlâ asgari ücret alıyoruz. Kaç sözleşme gördük, asgari ücretten kurtulamadık. O zaman biz bu sendikada niye duralım? Kimse konuşulan rakamlar ile imzalayıp karşımıza gelmesin. Bizim onayımız olmadan sözleşme imzalanmamalı. Bunun bedeli olur.”

ÖNCEKİ HABER

MMO Sanayinin Sorunları Bülteni: Ekonomide küçülme sürecek

SONRAKİ HABER

Hatay'da 25 farklı noktada orman yangını çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa