Cezaevleri raporuna muhalefet şerhi

Cezaevleri raporuna muhalefet şerhi

CHP ve BDP TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu tarafından hazırlanan Mardin, Silivri, Şanlıurfa ceza infaz kurumları inceleme raporlarına şerh koydu.Muhalefet vekilleri, raporda tutuklu ve hükümlülerin içinde yaşadıkları fiziki koşulların ve hak ihlallerinin yeteri kadar yansıtılmadığını vurguladı.Karşı oy yazısında ilgili cezaevler

CHP ve BDP TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu tarafından hazırlanan Mardin, Silivri, Şanlıurfa ceza infaz kurumları inceleme raporlarına şerh koydu.

Muhalefet vekilleri, raporda tutuklu ve hükümlülerin içinde yaşadıkları fiziki koşulların ve hak ihlallerinin yeteri kadar yansıtılmadığını vurguladı.

Karşı oy yazısında ilgili cezaevlerini İzleme Kurulunun dört ay ara ile düzenli olarak komisyona sunduğu raporlar ile Komisyon tarafından hazırlanan inceleme raporlarının birbiri ile örtüşmediği ifade edildi. Milletvekilleri muhalefet şerhinde, cezaevlerindeki koşulları ayrıntılarıyla ortaya koydu.

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, şerh koyduğu raporda, yeni cezaevleri yapılması yerine Ceza ve İnfaz Yasası ile CMK’de insan haklarına dayalı düzenlemeler yapılmasını talep etti. (ANKARA)


DİKKAT ÇEKEN AYRINTILAR

* Mardin Kızıltepe Cezaevi resmi kapasitesi 480 olmasına rağmen 30.05.2012 tarihi itibari ile toplam 987 hükümlü ve tutuklu cezaevinde bulunuyor. Bu kişilerden 281’i ortak kullanım alanı olan koridor, tuvalet ve banyo önlerinde yatıyor.
* Yine Kızıltepe cezaevindeki kadın koğuşu kapasitesi 20 kişi olması gerekirken koğuşta 67 kişi kalıyor. Ayrıca bu koğuşta tek tuvalet mevcut olması sebebiyle zorluklar yaşanıyor.
* Silivri Cezaevinde ise CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın kaldığı koğuştaki hususlara dikkat çekildi.
* Tutuklu ve hükümlülerin bulunduğu hücre ve koğuşlarda pencerelerden, camlardan içeriye rüzgar, soğuk ve yağmur suyu gelmiyor. Kaloriferlerin kışın yeteri kadar yanmaması nedeniyle tutuklular, hastalıkla boğuşuyor.
 

www.evrensel.net