22 Ağustos 2019 19:58

Tarım işçileri 70 lira yevmiye için zorlu koşullarda çalışmaya mahkum!

Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde patates, pancar ve fasulye tarlalarında çalışan tarım işçileri, çadırlarda zor koşullarda yaşıyor.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Urfa’dan çalışmak için Derinkuyu’ya gelen yaklaşık 3 bin tarım işçisi, bölgedeki fasulye, patates ve pancar tarlalarında çalışıyor. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu işçiler, gün boyu tarlalarda sıcak altında patates, pancar ve fasulye sökümü yapıp, topluyor.

Günlük 70 lira yevmiye karşılığında çalışan işçiler, ilçede boş araziye kurdukları çadırlarda zor koşullarda yaşıyor. Çadırlarda elektrik ve su bulunmuyor. İşçiler, su ihtiyaçlarını ilçeden bidonlarla taşıyarak sağlıyor.

Tarım İşçisi Fevziye Çakır, mayıs ayında geldikleri bölgede ekim ayı sonuna kadar çalışacaklarını ifade etti. Çakır, “Çadırlarımızda elektrik yok, dün buraya yağmur yağdı. 10 aile perişan olduk, dışarıda kaldık. Bizim sigortamız, geleceğimiz yok” dedi.

Tarım İşçisi Ahmet Dal ise “Kendi imkanlarımızla çadırlarımızı kuruyoruz. Burada tuvaletimiz, suyumuz, elektriğimiz yok. İlgili mercilerin bu sıkıntımızı gidermesini istiyoruz. Çocuklarımız okullarda, oyun parklarında olması gerekirken maalesef tarlada çalışıyor” dedi. (Nevşehir/DHA)

ÖNCEKİ HABER

3 milyon 100 bin nüfusu olan 11 ilde müze yok

SONRAKİ HABER

Basın-İş Sendikası 20. Olağan Genel Kurulu toplandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa