22 Ağustos 2019 19:49

Ziya Selçuk’a açık mektup: Kızımı ikametgahımıza yakın okula yerleştiremedik

Öğrenci Velisi Olgun Eroğlu, lise yerleştirmeleriyle ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a açık mektup yazdı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Olgun EROĞLU*

2019-2020 ortaöğrenim yerleştirme işlemleri büyük oranda gerçekleştirildi. MEB öğrencilerin yüzde 99’unun tercihlerine yerleştirildiğini açıkladı. Sistemde hâlâ açık gözüken meslek lisesi ve imam hatip lisesi kontenjanları ise bu durumu doğrulamıyor.

Kızımız Helin, 88.40 başarı ortalaması ile ortaokuldan mezun oldu ve akademik eğitim almak istiyor. LGS puanı düşük olduğu için merkezi yerleştirme ile herhangi bir yere yerleşemedi. Biz de doğal olarak yerel yerleştirme tercihlerinde bulunduk. Kızımızın ikametgahına en yakın Anadolu liselerini tercih ettik ve nakil süreçlerinde bu tercihlerimizde ısrar ettik. Henüz bir yere yerleşemedik ve açıktayız. Boş meslek lisesi ve imam hatip lisesi kontenjanları da yalnız olmadığımızı gösteriyor.

Biz Yenimahalle Batıkent semtinde ikamet ediyoruz. Yenimahalle ilçesinde yerleşim yerlerine uzak bir Anadolu lisesi dışında Anadolu liseleri kontenjanları tamamen dolu. Meslek liselerindeki boş kontenjanların bazıları da şu şekilde: Batıkent Şevket Evliyagil METAL 155, Alper Zor METAL 67, Yunus Emre METAL 143, Murat Üçöz METAL 117, Batıkent METAL 81, Yunus Emre METAL 143, Demetevler İHL 62, Necip Fazıl İHL 81 boş kontenjan bulunmakta.

Diğer ilçelerde durum farklı mı? Çankaya: Balgat METAL 140, 100. Yıl METAL 129, Dikmen METAL 159, Faik Güngör İHL 53. Sincan: Sincan Kız İHL 67, Özcan Sabancı METAL 74. Etimesgut: Adnan Menderes İHL 57, Hayriye Ethem Turhanlı METAL 151, Güvercinlik METAL 140, Fatma-Hacı Hüseyin Akgül METAL 210. Keçiören Aydınlıkevler METAL 153, İMKB METAL 162, Mustafa Asım Köksal İHL 51. Altındağ: Altındağ METAL 100, Yıldırım Beyazıt METAL 134 kontenjan boş bulunmakta. Buraya yazamadığım farklı okul türlerinde daha yüzlerce kontenjan boş gözüküyor. Yüzde 99 yerleştiyse ya okullarımızın kapasitesi çok yüksek ya da bu öğrenciler hâlâ bir yere yerleşemedi. Sizce bu işte bir terslik yok mu? Bu veriler e-okul sisteminde 9 Ağustos’ta yapılan yerleştirme sonrası boş olan kontenjanları gösteriyor.

Kendi sorunumuza dönecek olursak; siz de bir eğitimci olarak bilirsiniz ki eve en yakın okul en iyi okuldur. Sınavla yerleştirmeyi kaldırarak herkesin istediği okulda eğitim alması gerektiğini her fırsatta savunuyorsunuz. Ama sistem bu şekilde çalışmıyor maalesef. Nakil dönemlerinde sadece 3 tercih hakkı tanındı ve bir tanesinin farklı bir okul türü (meslek lisesi veya İHL) olması zorunlu tutuldu.  Doğal olarak ikametgahımız çevresindeki Anadolu liselerini tercih ettik ve herhangi bir yere yerleşemedik. Not ortalamaları daha yüksek olanlar yerleştirildi. Sınavla yerleştirme kaldırılırken yeni bir sistem mi oluşuyor? Kaldı ki öğrencimiz akademik olarak da başarısız bir öğrenci değildir. Bir çocuğun evine yakın bir okulda eğitim almak en doğal insan hakkı değil midir?

Son çare olarak da Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğündeki komisyona dilekçe ile başvurduk. Bize ön yargılı olduğumuz, yerleşmemek için özellikle bu tercihlerde (ikametgahımız çevresindeki 5 tane Anadolu lisesi) bulunduğumuz, ikametgahınıza yakın yere yerleşeceksiniz diye bir mevzuat olmadığı, bu tercihlerde ısrar edersek yerleşemeyeceğimiz söylendi. Çözüm olarak da meslek lisesi, İHL veya Yakacık köyündeki Anadolu lisesini tercih etmemiz istendi. Hangi veli çocuğu bir yere yerleşmesin diye özel olarak çabalasın? Bu mudur çözüm? Yüzlerce boş kontenjanlı okul ve istediği okul türüne yerleşemeyen öğrenciler var. Ve de bunları planlaması ve çözmesi gereken yöneticiler veliyi suçluyor.

Sayın Selçuk; şimdi size soruyorum: Öğrencilerin yüzde 99’unun tercih ettiği bir okula yerleştiğini hâlâ düşünüyor musunuz?

Ankara (Öğrenci Velisi)

ÖNCEKİ HABER

Hacettepe öğrencileri: Yurt ücretleri için temel ihtiyaçlarımızı kısıyoruz

SONRAKİ HABER

Hatay'da 25 farklı noktada orman yangını çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa