22 Ağustos 2019 19:39

Dalış rekortmeni Derya Can Salda Gölü’nde rekora dalacak

Dünya serbest dalış rekortmeni Derya Can, "Türkiye'nin Maldivleri" olarak nitelendirilen Salda Gölü’nde kendisine ait 68 metre Tatlısu Dünya Rekoru’nu kırmak için dalacak. 

Fotoğraf. Basın Bülteni

Paylaş

Dünya serbest dalış rekortmeni Derya Can, yarın "Türkiye'nin Maldivleri" olarak nitelendirilen Salda Gölü’nde kendisine ait 68 metre Tatlısu Dünya Rekoru’nu kırmak için dalacak. 

Kariyerinin 10. dünya rekoruna dalacak sporcu, dünyanın en zorlu sularından biri olan Salda Gölü’nde geçen yıl 2 dakika 5 saniyede indiği ve dünya rekorunu kırdığı 68 metrelik mesafeyi geçmeyi deneyecek. Geçen yıl kırdığı rekoru bu sene yine aynı yerde, Salda Gölü’nde geliştireceğine inandığını söyleyen Can, “Geçtiğimiz yıl 24 Kasım’da Salda Gölü'nde bir dünya rekoru kırmıştım. Kadınlarda 68 metre ile dünya rekorunun sahibi oldum. Ancak mevsim itibariyle soğuk su, performansımı etkilemişti ve o gün ağustos ayında yeni bir rekor denemesi kararı almıştık. Bu rekorumun üzerinden bir yıl geçmeden tekrar Salda Gölü’nde daha derine dalma hedefiyle bütün sezon çalıştım. Bu süreçte bana destek olan tüm yakınlarıma çok teşekkür ediyorum” dedi. 

ANTRENMANLARDA REKORU KIRDI

Çanakkale’de yürüttüğü antrenmanlarında rekoru iki kez kırdığını ve bu denemede hedeflerinin erkekler rekoru olan 75 metre olduğunu söyleyen Derya Can, “Serbest dalış zor bir spor, yüksek konsantrasyon, mental güç ve fiziksel dayanıklılık gerektiriyor. Böylesi bir sporu yaparken antrenmanlarınızı aksatma lüksünüz yok. Günde 4 saat antrenman yaparak çalıştım ve rekor için hazırım” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Bolu’da 384 öğrenci liseye yerleşemedi

SONRAKİ HABER

Galatasaray, UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Club Brugge karşısında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa