22 Ağustos 2019 18:48
Son Güncellenme Tarihi: 22 Ağustos 2019 20:24

Diyarbakır’da kayyum protestosu sürüyor: Amed bizimdir bizim kalacak

Diyarbakır’da kayyuma karşı eylemler bugün de devam etti. Milletvekillerinin de katıldığı eylem polis ablukası altında yapıldı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Diyarbakır Ofis Semtinde bulunan AZC Plaza önünde yapılan kayyum eylemine HDP milletvekilleri ve DBP’li yöneticilerin yanı sıra demokratik kitle örgütü temsilcileri de katıldı. TİP Milletvekili Barış Atay da eylemdeydi. Açıklama öncesi TOMA ve zırhlı araçlarla polis ablukasına alınan kitle, “Direne direne kazanacağız”, “Amed bizimdir bizim kalacak” sloganlarıyla eylemini sürdürdü.

ÖZSOY: İŞGAL MANTIĞINI REDDEDİYORUZ

Açıklamada konuşan Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, “Halkımızla birlikte kayyumu protesto ediyoruz, işgal mantığını reddediyoruz” dedi.

Ardından konuşan TİP Milletvekili Barış Atay Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına tepki gösterdi: “Kazanamadığı şehirleri ele geçirmenin tek yolunun bu olduğunu zanneden iktidar, buradan mağlubiyetle ayrılmanın bilincinde olmalı, biz bunu kendilerine göstereceğiz. Adalet Yürüyüşünü yaptıklarında ne kadar doğru olduğunu söylemiş, desteklemiştik, beraber yürüdüğümüz zamanlar da oldu. O zaman da sokağa çıktılar. Bugün ‘sokağa çıkmayı doğru bulmuyoruz’ lafının talihsiz ve yanlış bir açıklama olduğunu düşünmek istiyoruz. İktidara karşı hep beraber direnmek ve bu gayrı meşru saldırıyı püskürtmek zorundayız.”

ÇİFTYÜREK: OMUZ VERİN KÜRTLERİN İRADESİNE

Daha sonra konuşan KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek de, “Direnişimiz meşrudur ve devam edecek. AKP, Diyarbakır, Van, Mardin’de siyasi darbe gerçekleştirdi biz bunu kabul etmiyoruz. Kürt’ün iradesi irade değil midir? Hukuksuz bir şekilde Kürtlerin iradesi gasbedildi. Türkiye’deki muhalifler gelin omuz verin Kürtlerin iradesine” diye konuştu.

HDP Gençlik Meclisleri ise Diyarbakır, Van, ve Mardin'de kayyumları protesto etmek için bindikleri belediye otobüslerinde “Bizim irademizi yok sayanları biz de yok sayıyoruz” diyerek ücret ödemedi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Muğla Fethiye'de orman yangını

SONRAKİ HABER

Hatay'da 25 farklı noktada orman yangını çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa