21 Ağustos 2019 22:07

AİHM’den, Wikipedia savunması için Türkiye’ye 31 Ekim’e kadar süre

AİHM, Vikipedi’ye erişim yasağı getiren Türkiye’ye savunma için 31 Ekim’e kadar süre verdi.

Vikipedi logosu | Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0) | Kırmızı çarpı işareti Evrensel.net tarafından eklenmiştir.

Paylaş

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Wikipedia’ya (Vikipedi) Türkiye’de getirilen erişim yasağının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’yle (AİHS) uyumlu olduğunu kanıtlaması için hükümete 31 Ekim 2019’a kadar süre verdi.

DW Türkçe’den Kayhan Karaca’nın haberine göre AİHM, Wikipedia’nın bağlı olduğu Wikimedia Vakfının Ankara’ya karşı dava başvurusu dosyasını hızlandırılmış prosedürle işleme koydu. Mahkeme temmuz başında aldığı ve bu hafta kamuoyuyla paylaşılan kararla 29 Nisan 2019 tarihinde yapılan başvuruyla ilgili olarak hükümete ve davacı tarafa sorular yöneltti. Buna göre, AİHM, erişim yasağı konusunda Wikipedia tarafından Anayasa Mahkemesine (AYM) 2017 yılında yapılan bireysel başvuruyu gündeme taşıdı. İki yıldır başvuruyu sonuçlandırmayan AYM’nin bireysel haklar alanında ‘etkin iç hukuk yolu’ olup olmadığı konusunda taraflardan görüş istedi. AYM’nin, internet sitelerinin yasaklanmasıyla ilgili tutumu hakkında bilgi talebinde bulundu. AİHM, yasak tedbirinin ‘meşruluğu’, ‘Zorunlu bir sosyal ihtiyaca karşılık gelip gelmediği’ ve ‘hedeflenen meşru amaçlarla orantılılığı’ hakkında da taraflardan görüş talep etti.

YANITLARA GÖRE DAVA ESASTAN GÖRÜLECEK

AİHM, yasağa zemin hazırlayan 5651 sayılı Kanunu ve 2015’te revize edilen ‘Erişimin engellenmesi kararı ve yerine getirilmesi’yle ilgili 8/A maddesinin AİHS ile uyumlu olup olmadığını sordu. Kanunun uygulanışını gözden geçirmek amacıyla halihazırda erişimi yasaklanmış URL ve internet sitelerinin sayısı hakkında Türk hükümetinden bilgi istedi. Taraflardan gelecek yanıtlara göre davayı esastan görecek AİHM, gerekli görmesi halinde Strasbourg’da bir de duruşma düzenleyecek.

Wikipedia’ya erişim, ‘Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan içerikler’ gerekçesi ileri sürülerek 29 Nisan 2017 tarihinde engellenmişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İzmir'den orman tepkisi: Yanan alanların imara açılmaması için mücadele edeceğiz

SONRAKİ HABER

Öykü Arin, başkalarına umut olmaya devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...