21 Ağustos 2019 21:41

CHP Milletvekili Şevkin: Tarım desteğinde kanunlara uyulmuyor

CHP Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Adana Karaisalı ve Çukurova’da çiftçi, esnaf ve bölge halkıyla ekonomik krizi görüştü.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Adana’nın Karaisalı ilçesi ve Çukurova ilçesi Salbaş Mahallesi’nde esnaf, çiftçi ve vatandaşlarla bir araya gelen CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, ekonomik krizin tüm alanlarda derin bir buhran yaşattığını vurguladı.

TBMM’nin tatile girmesinin ardından Adana’ya dönen Şevkin, Karaisalı ilçesi ve Karaisalı yolu üzerinde Karaisalı ile benzer özelliklere sahip Çukurova ilçesine bağlı Salbaş Mahallesi’nde vatandaşla bir araya geldi. Ülke genelinde önemli bir sorun haline gelen ekonomik zorlukların ve işsizliğin dolup taşan kahvehaneler olarak yansıdığı Karaisalı’da vatandaşları dinleyen Şevkin, Karaisalı’da önemli bir gelir kalemi olan salçalık biber, salça, nar ekşisi için satış noktaları kurulmasını isteyen vatandaşın haklı talebinin yetkililerce duyulmasını istedi. Şevkin, “Hükümet, daha çok cezaevi yapmakla övünüyor. Biz, hapishanelerle değil, fabrikalarla, üretimle, istihdamla övünmek istiyoruz” dedi.

ÇİFTÇİYE EN AZ 7,8 MİLYAR DOLAR DESTEK VERİLMELİ

Türkiye’de tarım ve hayvancılığın yanlış politikalar nedeniyle bitirildiğine işaret eden Şevkin, Tarım Kanunu’nun 21. maddesine göre çiftçilere milli gelirin yüzde 1’i oranında tarımsal destek verilmesi gerektiğini ancak milli geliri 784 milyar dolar olan Türkiye’de çiftçilerin 7.8 milyar dolarlık destek alamadığını dile getirdi. Türkiye’de hayvancılık ve tarımın, bitme aşamasına geldiğini ifade eden Şevkin, “İnsanlarımız artık karnını doyurmakta zorlanıyor. Üretim ve istihdam alanları oluşturmak, işsizliği yenmek merkezi yönetim politikasıyla olur. Eğitimde yeni ve çağdaş atılımları hayata geçirmekle olur. Dilimizin döndüğünce taşımalı eğitim sisteminin yanlışlığına dikkat çekiyoruz. Her gezdiğimiz noktada velilerimiz çocuklarına yapılan eziyete karşı çıkıyor. Tüm köy okulları onarılmalı, öğretmen atanmalı ve eğitim-öğretim hizmetine açılmalıdır. Yerinde eğitime odaklanılmalıdır” diye konuştu.

Çukurova ilçesi Salbaş’taki Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) kapatılmasının çiftçinin sorunlarını katladığını söyleyen Şevkin, Hükümetin fabrikaları kapatıp alışveriş merkezleri furyası başlattığını ancak bu merkezlerin de ekonomik krize boyun eğdiğini belirterek “Hep birlikte daha güzel bir Türkiye için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. (Adana/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kısa vadeli dış borç yüzde 5 artarak 122.9 milyar dolar oldu

SONRAKİ HABER

İBB’den Okçular Vakfına aktarılan 1,2 milyonun belgesi ortaya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa