21 Ağustos 2019 04:01

Tutuklu yargılanan Diş Hekimi Eren İlhan hakim karşısında: Adalet istiyorum

Kendisine yöneltilen tüm suçlamaların çürütülmesine rağmen tutuklu kalmaya devam eden Diş Hekimi Eren İlhan, ‘adalet’ istiyor.

Tutuklu Diş Hekimi Eren İlhan

Paylaş

Eylem NAZLIER
İstanbul

İstanbul Beşiktaş’ta Aralık 2016’da düzenlenen bombalı saldırı sonrası tutuklanan Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi çene cerrahisi alanında hekimlik yapan Eren İlhan’ın dosyası ana dosyadan ayrıldı. Tutuklu yargılanan İlhan’ın ilk duruşması ise İstanbul Adliyesi 29. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün saat 10.30’da görülecek. Dava öncesi Evrensel'e mektup gönderen İlhan yaşadığı hukuksuzluğa değinirken, ağabeyi de adaletin bir an önce tecelli etmesi gerektiğini vurguladı.

İLHAN HAKKINDAKİ BÜTÜN İDDİALAR ÇÜRÜTÜLDÜ

İlhan, dava kapsamında müebbet hapis cezası alan sanıklardan birine diş tedavisi uyguladığı sırada WhatsApp’ta ‘Şifreli yazıştığı’ iddia edilerek ve bu sanığın cebinden çıkan bir not gerekçe gösterilerek yaklaşık iki yıl önce tutuklanmıştı. Sanığın cebinden çıkan el yazısı, iki kere adli tıp kurumuna (ATK) gitti. Uzman raporunda, bu notların İlhan’a ait olmadığı belirtildi. Yine bilirkişi raporunda İlhan’ın müebbet hapis cezası alan Mehmet Emin Töre ve Mikail Töre ile yapmış olduğu WhatsApp yazışmalarının doktor hasta ilişkisinden kaynaklanan görüşmeler kapsamında olduğu ifade edildi.

"YAZILARIN BANA AİT OLMADIĞI İKİ ATK RAPORUYLA KANITLANDI"

İlhan ise dava öncesi Silivri 5 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevinden gazetemize mektup gönderdi.  Yaklaşık iki yıldır tutuklu olan İlhan, yaşadığı hukuksuzluğu dile getirdi. “Bana yaşatılan trajedinin nedeni hasta tedavi etmem” diyen İlhan, “Kürt olmam oldukça güçlü bir delildir. Yoksa bir doktorun hasta tedavi etmesi neden şüpheli bir durum olarak değerlendirilebilir ki? Yüzlerce hastayı nasıl tedavi ettiysem bu hastaları da aynı şekilde tedavi ettim. Hastaneye gelip ilgili bölümlerin doktorları tarafından da tedavi edildiler. ATK raporlarına rağmen hâlâ cezalandırılıyorum” diye konuştu. İlhan, “Bu akıl dışı yargılamaya, bu trajediye tanıklık etmeleri için insan hakları savunucularından duruşmaya katılmalarını rica ediyorum” dedi.

"GECİKEN ADALET TECELLİ ETSİN"

Eren İlhan’ın ağabeyi Adnan İlhan da kardeşinin iki yıldır hukuksuz bir biçimde tutuklu olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Sanıkların üzerinde çıkan notlar polis kriminal laboratuvarı tarafından ‘Eren İlhan’a aittir’ diye düzenlenmişti. Ve bu notlar 10 kişilik uzman adli tıp kurumu heyeti tarafından incelendi. Notların kardeşim tarafından yazılmadığı belgelendi, mahkemeye gönderildi. Buradan bir şey çıkmayınca bu sefer hasta hekim yazışması dışında hiçbir anlam ifade etmeyen WhatsApp yazışmaları üzerinden tutukluluğun devamına yönelik oy çokluğuyla karar verdiler. Bu yazışmalarda bilirkişi tarafından hasta hekim yazışmaları olduğu ortaya çıktı. Raporu mahkemeye sunduğumuz halde kardeşim halen tutuklu.  Biz ailece üzülerek geciken adaletin bir an önce tecelli etmesini bekliyoruz.”

BUNLAR NASIL ‘ŞİFRELİ’ KONUŞMA!

İlhan’ın dosyaya giren, ‘şifreli’ WhatsApp yazışmalarından birkaçı ise şöyle:

Mikail Töre: İyi akşamlar Eren hocam ben Mikail. Protez hocasıyla konuştunuz mu? Geçici protez durumu.

Eren İlhan: Yarın konuşacağım ulaşamadım

Mikail Töre: İyi akşamlar Eren hocam, nasılsınız. Ben implant hastanız Mikail. Kardeşimin de bir diş boşluğu var. İmplant yapmayı düşünüyoruz. Müsaitseniz yarın muayene edebilir misiniz?

Eren İlhan: Olur bugün öğleden sonra gelsin fakülteye

Mehmet Emin Töre: Merhaba Eren Hocam. Nasılsınız.  Dişime düzeltme başlığı takmıştınız. Bir kenarı hepsi yara olmuş, bu normal midir? Yapmam gereken bir müdahale var mı? (Orada yara çıktıktan sonra ağzımdan farklı yerler de ona benzer yaralar çıktı)

Eren İlhan: Karbonatlı gargara yap. Geçer aft çıkmıştır.

ÖNCEKİ HABER

Çaya yüzde 15 zam daha geldi

SONRAKİ HABER

Tunus başbakanı, cumhurbaşkanlığı yarışında yenilgiyi kabul etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa